- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Polszcza. Kurs z zakresu geografii kultury Polski. 0508-POL-KZGKP-OG
Celem przedmiotu jest zapoznanie studentów z najważniejszymi elementami życia politycznego, społecznego, gospodarczego, a także dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Polski, z uwzględnieniem kontekstu religijnego, językowego, demograficznego i narodowościowego. Elementy te będą tu analizowane przez pryzmat komparatystyczny z sytuacją Ukrainy, co w założeniu ma pomóc studentom zagranicznym (przede wszystkim z Ukrainy) lepiej zrozumieć realia życia współczesnej Polski. Szczególny nacisk położony więc zostanie na omówienie tych aspektów, które pomogą weryfikować istniejące, często oparte na mitach, wyobrażenia zbiorowe.
Z uwagi na szeroki zakres tematyczny przedmiotu zajęć, omówieniu podlegać będą te wątki, które w założeniu stanowią punkt wyjścia dla dalszych samodzielnych już analiz zjawisk z zakresu geografii kulturowej Polski.
Kurs został przygotowany w dwóch wersjach językowych, co w założeniu ma sprzyjać poprawie kompetencji językowych zarówno w zakresie języka polskiego (dla Ukraińców) jak i ukraińskiego (dla uczestników kursu posiadających kompetencje w zakresie języka polskiego)
Kurs jest podzielony na pięć modułów, których celem jest analiza różnych elementów z zakresu geografii kulturowej Polski.
MODUŁ 1. NA POCZĄTEK…
МОДУЛЬ 1. НА ПОЧАТОК...
zawiera ogólne informacje na temat położenia Polski w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (geografia fizyczna i mentalna), demografii kraju
MODUŁ 2. STRUKTURA ORGANIZACYJNA PAŃSTWA POLSKIEGO
МОДУЛЬ 2. ОРГАНІЗАЦІЙНА СТРУКТУРА ПОЛЬСЬКОЇ ДЕРЖАВИ
Dotyczy podziału administracyjnego Polski, władz państwowych, samorządowych, ustroju, regulacji prawnych i innych elementów związanych z życiem społeczno-politycznym kraju
Moduł III. My МОДУЛЬ III. Ми
Skupia się na analizie demografii Polski, zarówno pod kątem narodowym, etnicznym, jak i wyznaniowym. Analizowana jest struktura wiekowa Polaków, przyczyny zróżnicowania struktury demograficznej Polaków
MODUŁ IV. Środowisko przyrodnicze Polski
МОДУЛЬ IV. Природне середовище Польщі
Szczegółowo prezentuje problematykę zachowania przyrody w Polsce. Omawiane są zarówno problemy ekologii Polski, jak i sposoby zachowania i ochrony przyrody w Polsce
V. MODUŁ. „Piękna nasza Polska cała…”
V МОДУЛЬ. «Неповторна наша Польща...»
Skupia się na różnych przejawach dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Polski
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Efekty kształcenia
Student po ukończeniu zajęć:
[Wiedza:]
- zna zagadnienia, pojęcia związane z życiem społecznym, kulturowym, politycznym i gospodarczym Polski, wskazuje elementy wspólne i rozdzielne między Polską i Ukrainą (K2_W04; Odniesienie do P7S_WG Zakres i głębia, P7S_WK Kontekst/uwarunkowania, skutki)
- zna i rozumie zagadnienia dotyczące kształtowania się relacji narodowościowych i religijnych, społeczno-politycznych i gospodarczych w Polsce (K2_W06; Odniesienie do P7S_WG Zakres i głębia, P7S_WK Kontekst/uwarunkowania, skutki)
-zna i rozumie w pogłębionym stopniu zasady działalności instytucji kultury i dziedzictwa narodowego; orientuje się we współczesnym życiu politycznym i społecznym Polski, zna zasady ustrojowe Polski Polski i Ukrainy (K2_W010, Odniesienie do charakterystyk drugiego stopnia Polskiej Ramy Kwalifikacji typowych dla kwalifikacji uzyskiwanych w ramach szkolnictwa wyższego i nauki po uzyskaniu kwalifikacji pełnej na poziomie 4: P7S_WG Zakres i głębia; P7S_WK Kontekst/uwarunkowania, skutki).
[Umiejętności:]
-potrafi wyszukać, selekcjonować, analizować i wykorzystywać potrzebne mu informacje z różnych źródeł (K2_U01; Odniesienie do P7S_UW Wykorzystywanie wiedzy/ rozwiązywane problemy i wykonywane zadania)
- potrafi rozwijać swoje umiejętności badawcze, samodzielnie zdobywać wiedzę, (K2_U03; Odniesienie do P6S_UW Wykorzystywanie wiedzy/ rozwiązywane problemy i wykonywane zadania)
[Kompetencje społeczne:]
- jest gotów do krytycznej oceny posiadanej wiedzy, ciągłego dokształcania się i uzupełniania zdobytej wiedzy (K2_K01; Odniesienie do P7S_KK)
-jest gotów do uczestniczenia w życiu kulturalnym i korzystania z jego różnorodnych form (K2_K05; Odniesienie do P7S_KO)
Kryteria oceniania
- Po każdym module konieczne będzie wypełnienie krótkiego testu.
-Do kolejnego modułu można przejść po pozytywnym zaliczeniu testu (próg zaliczeniowy wynosi 60% punktów możliwych do zdobycia).
-Warunkiem zaliczenia testu jest uzyskanie co najmniej 60% możliwych do zdobycia punktów w danym teście.
-Po ukończeniu kursu należy wypełnić ankietę ewaluacyjną, która zawiera metryczkę.
-Osoba, która ukończy kurs i wypełni ankietę ewaluacyjną może otrzymać Certyfikat.
Praktyki zawodowe
Nie dotyczy
Literatura
Podawana na bieżąco – zamieszczona w kursie.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: