- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Mobbing w miejscu pracy – zapobieganie, rozpoznawanie i reagowanie 0000-MMP-OG
Kurs nt. mobbingu to interaktywny e-kurs, który uczestnik/uczestniczka przejdą samodzielnie.
Kurs przybliża tematykę mobbingu w miejscu pracy oraz przygotowuje uczestniczki i uczestników do wejścia na rynek pracy i tworzenie bezpiecznego miejsca pracy, umiejętności szukania pomocy w sytuacjach nadużyć oraz bezpośredniego reagowania w sytuacjach trudnych. Wyposaża w wiedzę pozwalającą bronić się przed mobbingiem i uczy jak nie stać się mobberem.
W obszarze teoretycznym kurs przedstawia mobbing jako złożone zjawisko, mające swój wymiar społeczny i organizacyjny, którego konsekwencje mogą wpływać na psycho-somatyczne funkcjonowanie pracowników, dynamikę grupową oraz efektywność realizacji celów organizacyjnych. Kurs pozwala zrozumieć istotę zjawiska mobbingu w ujęciu psychologicznym i prawnym: opisuje mechanizmy psychologiczne stojące za zachowaniami ofiary i sprawcy mobbingu oraz dynamiką procesu grupowego; przybliża obowiązujące przepisy i definicje prawne a także praktykę stosowania prawa w tym zakresie.
W obszarze praktycznym przedstawione zostaną kryteria pozwalające rozpoznać mobbing, a zarazem odróżnić go od konfliktów interpersonalnych, dyskryminacji lub innych niepożądanych zjawisk w środowisku pracy. Uczestniczki i uczestnicy zdobędą także wiedzę nt. źródeł i konsekwencji zaistnienia mobbingu w miejscu pracy.
Szczególny nacisk położony zostanie na problematykę mobbingu w środowisku akademickim. W tym kontekście przedstawiona zostanie procedura antymobbingowa obowiązująca na Uniwersytecie Warszawskim oraz narzędzia wsparcia instytucjonalnego, z których można korzystać w celu przeciwdziałania występowaniu mobbingu na Uniwersytecie Warszawskim.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2023L: | W cyklu 2024Z: | W cyklu 2024L: | W cyklu 2023Z: |
Efekty kształcenia
Po zakończeniu kursu student i studentka:
- umieją rozpoznać mobbing, potrafią odróżnić go od dyskryminacji i innych naruszeń praw pracowniczych;
- mają wiedzę na temat prawnego ujęcia mobbingu i ochrony prawnej w sytuacji zaistnienia naruszeń;
- rozumieją psychologiczne mechanizmy stojące za rozwojem i eskalacją mobbingu;
- wiedzą jakie są uwarunkowania zwiększające ryzyko wystąpienia mobbingu i potrafią wskazać indywidualne, grupowe i organizacyjne konsekwencje wystąpienia mobbingu;
- posiadają umiejętność związaną z formalną ścieżką regowania na mobbing na Uniwersytecie Warszawskim.
Kryteria oceniania
Zaliczenie całości interaktywnego kursu równa się ocenie bardzo dobrej.
Niższe oceny stanowią procentowy wymiar ukończenia kursu. Najniższa pozytywna ocena to 60% kursu.
Każdy moduł kursu kończy test, który sprawdza wiedzę osób uczestniczących. Ocena końcowa jest wynikiem średniej otrzymanej z każdego testu kończącego moduł jak i testu końcowego.
Literatura
M-F. Hirigoyen, Molestowanie moralne. Perwersyjna przemoc w życiu codziennym, Wydawnictwo W drodze, 2020.
L. Keashly, Workplace Bullying, Mobbing and Harassment in Academe: Faculty Experience, w: P. D´Cruz, E. Noronha, L. Keashly, S. Tye-Williams (red): “Special Topics and Particular Occupations, Professions and Sectors”, series: Handbooks of Workplace Bullying, Emotional Abuse and Harassment, Springer, 2021
H. Leymann, The Content and Development of Mobbing at Work, “European Journal Of Work And Organizational Psychology”, 1995(2).
J. Marciniak, Mobbing, dyskryminacja, molestowanie. Przeciwdziałanie w praktyce. LEX a Wolters Kluwer business, Warszawa 2015.
M. Romer, M. Najda, Mobbing w ujęciu psychologiczno-prawnym, LexisNexis, Warszawa 2010.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: