- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Dyskryminacja, konformizm i opór - historia i pamięć getta ławkowego i innych form wykluczeń w murach uniwersytetów 0000-DKIO-OG
Kurs składa się z 4 modułów:
1. Społeczne mechanizmy dyskryminacji i wykluczenia. Ten moduł wprowadza w szerszy kontekst społeczny i historyczny dyskryminacji i wykluczenia. Prezentuje podstawowe terminy dotyczące dyskryminacji, konstruowania Innego oraz omawia mechanizmy kulturowe, instytucjonalne i systemowe sprzyjające dyskryminacji.
2. Historyczne przykłady wykluczania. W tym module poznasz historyczne przykłady praktyk dyskryminacyjnych - wykluczenie i przemoc na uniwersytetach amerykańskich i europejskich, w tym w murach międzywojennego Uniwersytetu Warszawskiego (tzw. paragrafy aryjskie, numerus clausus i getto ławkowe). Będziemy również analizować przykłady dyskryminującego języka i zastanawiać się, jak rozpoznawać i przeciwdziałać przemocy w przestrzeni uniwersyteckiej (case studies do osobistej refleksji).
3. Sprzeciw wobec dyskryminacji. W tym module poznamy praktyki oporu, przykłady kolektywnego i jednostkowego sprzeciwu, inicjatywy symboliczne i takie, które przyniosły rezultaty. Dowiesz się również, jak można interweniować w sytuacjach wykluczenia i przemocy oraz jak reagować na dyskryminację dziś. Poznasz ścieżki reagowania na przejawy dyskryminacji dostępne na UW.
4. Zapominanie i odpominanie dyskryminacji i wykluczania. . W tym module dowiesz się, czym jest społeczne zapomnienie, pamięć zbiorowa i pamięć publiczna oraz jaki mają związek z dyskryminacją i wykluczeniem. Dowiesz się, na czym polega społeczny proces odzyskiwania zapomnianych treści. Poznasz funkcje i formy upamiętniania trudnej przeszłości, historyczne i współczesne przykłady zapominania i odpominania dyskryminacji w przestrzeniach akademickich oraz proces upamiętniania dyskryminacji z czasów międzywojennych na polskich uczelniach (w tym na Uniwersytecie Warszawskim).
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2023L: | W cyklu 2024Z: | W cyklu 2024L: |
Efekty kształcenia
Po zakończeniu kursu student i studentka:
wiedza: dowiedzą się, czym jest dyskryminacja i wykluczenie, poznają sposoby konstruowania Innego i społeczne mechanizmy dyskryminacji oraz ich historyczne reprezentacje z uwzględnieniem przykładów z uczelni amerykańskich oraz europejskich, w tym z Uniwersytetu Warszawskiego i innych polskich uczelni okresu międzywojennego.
rozumienie: zrozumieją, jak wytwarzanie Inności łączy się z wykluczaniem oraz jak uwarunkowania historyczne wpływają na stereotypy, uprzedzenia, dyskurs publiczny; pogłębiają swoją refleksję nad znaczeniem różnych form upamiętniania/radzenia sobie z trudną przeszłością w przestrzeni publicznej, w tym akademickiej.
umiejętności: nauczą się rozpoznawać praktyki i język dyskryminacji, reagować na wykluczające praktyki dyskryminacji, szczególnie w obszarze uniwersytetu oraz sięgać po narzędzia przeciwdziałania dyskryminacji.
Kryteria oceniania
Zaliczenie całości interaktywnego kursu równa się ocenie bardzo dobrej.
Niższe oceny stanowią procentowy wymiar ukończenia kursu. Najniższa pozytywna ocena to 60% kursu.
Literatura
brak
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: