On-line services of the University of Warsaw
You are not logged in | log in
Study programmes > Second-cycle studies > Cybersecurity > Cybersecurity, full time, second-cycle studies

Cybersecurity, full time, second-cycle studies (S2-PRK-CB)

(in Polish: Cyberbezpieczeństwo, stacjonarne drugiego stopnia)
second cycle program
full-time, 2-year studies
Language: Polish

Cele kierunku

Głównym celem kierunku jest wykształcenie absolwentów posiadających kompetencje w obszarze cyberbezpieczeństwa i tym samym zmniejszenie deficytu specjalistów z przedmiotowego obszaru na rynku pracy.

Kształtowanie umiejętności studentów ma na celu sprostanie stale zmieniającym się wymaganiom dzisiejszego cyfrowego świata. Szybki w ostatnich latach rozwój technologii informatycznych i rynku IoT oraz wzrost popularności pracy zdalnej i hybrydowej spowodował wzrost zapotrzebowania firm i organizacji na specjalistów z obszaru cyberbezpieczeństwa.

Celem kierunku jest podniesienie poziomu edukacji i zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zagrożeń płynących z cyberprzestrzeni. Przeciętny obywatel nie wie, w jaki sposób chronić swoje dane i prywatność w sieci, często nie jest świadom utraty danych, bądź tego, że stał się ofiarą ataku. Ochrona przed cyberprzestępcami jest jedyną drogą prowadzącą do poprawy ogólnospołecznego bezpieczeństwa państwa i świata.

Organizacja studiów

Studia przeznaczone są dla osób z tytułem zawodowym licencjata, inżyniera, magistra dowolnego kierunku studiów i są realizowane w formie stacjonarnej. Skierowane są do wszystkich osób, które chcą zdobyć wiedzę i wykształcenie z zakresu kształtowania i stosowania polityki cyberbezpieczeństwa.

Zajęcia prowadzone są przez zespół wykładowców akademickich oraz przedstawicieli firm prywatnych i instytucji państwowych pracujących w obszarze cyberbezpieczeństwa.

Do dyspozycji studentów są sale wyposażone w najnowszy sprzęt komputerowy.

Program studiów

Główne założenia programu skierowane są na rozpoznawanie potrzeb organizacji w zakresie bezpieczeństwa IT, kształtowania polityki cyberbezpieczeństwa na poziomie państwowym oraz zarządzanie bezpieczeństwem informacyjnym UE.

Program studiów zakłada kształcenie absolwentów w oparciu o dwa poniższe filary:

I filar wiedza z zakresu kształtowania i stosowania polityki cyberbezpieczeństwa na poziomie firm, organizacji, instytucji państwowych i europejskich, w tym:

  • rozpoznawanie potrzeb oraz kształtowanie polityki i strategii cyberbezpieczeństwa,
  • sposoby tworzenia zasad kontrolnych i ochronnych dla zasobów technologicznych i informacyjnych przedsiębiorstw,
  • rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa funkcjonujące na szczeblu państwowym,
  • zasady polityki UE mające na celu zwiększenie cyberodporności, walkę z cyberprzestępczością, wzmocnienie cyberdyplomacji i cyberobrony,
  • prawo karne i ochrona cyberprzestrzeni,
  • zarządzanie ryzykiem i ocena bezpieczeństwa systemów IT,
  • ochrona prywatności w Internecie,
  • społeczna percepcja zagrożeń,
  • dezinformacja oraz narzędzia i techniki manipulowania opinią publiczną.

Powyższe zagadnienia obejmują tworzenie i kształtowanie polityki bezpieczeństwa w następujących obszarach:

  • bezpieczeństwo systemów informatycznych,
  • zabezpieczenia systemów operacyjnych i bazodanowych,
  • bezpieczeństwo komunikacji sieciowej i elektronicznej,
  • technologie i zabezpieczenia internetowe,
  • bezpieczeństwo pracy w chmurze,
  • bezpieczeństwo infrastruktury,
  • bezpieczeństwo IoT.

II filar to wybrane zagadnienia dotyczące obszarów IT, które wspierają operacje cyberbezpieczeństwa i których poznanie jest konieczne do realizacji zagadnień z I filaru, takie jak:

  • sztuczna inteligencja,
  • Big Data i analiza danych,
  • technologie budowy serwisów i portali internetowych,
  • podstawy programowania w cyberprzestrzeni,
  • web 2.0 i media społecznościowe.

Sylwetka absolwenta

Absolwenci kierunku zyskają solidne podstawy do pracy na stanowiskach w obszarze cyberbezpieczeństwa w firmach prywatnych i instytucjach państwowych w kraju i za granicą. Nauczą się diagnozować i analizować zagrożenia związane z bezpieczeństwem cyberprzestrzeni, a także stosować narzędzia służące do ich ograniczania i eliminacji. Poznają zasady polityki cyberbezpieczeństwa i sposoby jej kształtowania oraz zdobędą wiedzę dotyczącą mechanizmów, technologii i systemów zabezpieczeń przed cyberzagrożeniami.

Program ukierunkowany jest na rozwój kompetencji w zakresie podnoszenia poziomu świadomości występowania cyberzagrożeń i możliwości zapobiegania ich gospodarczym, społecznym, psychologicznym i politycznym konsekwencjom. Umożliwia zdobycie wiedzy z zakresu szerokiego spektrum rozwiązań technologicznych security IT, niezbędnej do definiowania zagrożeń w cyberprzestrzeni i stosowania środków zapobiegawczych.

O Wydziale

Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW jest jedną z największych tego typu jednostek dydaktyczno-badawczych w Europie Środkowo-Wschodniej. Jest również największym ośrodkiem politologicznym w Polsce.

Studiuje u nas ponad 3 000 studentów, a nasze kierunki od wielu lat zajmują pierwsze miejsce w rankingu Perspektyw, co czyni je najlepszymi w Polsce!

Strona wydziału: wnpism.uw.edu.pl

Facebook: facebook.com/wnpism

ECTS Coordinators:

Qualification awarded:

Second cycle degree – magister – in Cybersecurity

Access to further studies:

third cycle programme, non-degree postgraduate education

Learning outcomes

None

Admission procedures:

Visit the following page for details on admission procedures: https://irk.uw.edu.pl/