Frontier and Manifest Destiny and the end of American isolationism 4219-SG051
Frontier (Pogranicze) i Manifest Destiny (Objawione Przeznaczenie) to dwie koncepcje które w istotny sposób ukształtowały amerykańską ideę misji i rolę USA w świecie na przełomie XIX i XX wieku, w czasie gdy młody naród podejmował się nowych obowiązków na arenie międzynarodowej, które ostatecznie doprowadziły do końca amerykańskiej doktryny izolacjonizmu.
W końcu XIX wieku USA doświadczyły szereg przemian wewnętrznych. Masowa imigracja Europejczyków i Azjatów do USA w latach 80-ch i 90-ych, psychologiczny elekt tzw. "braku pogranicza" i wolnej ziemi na zachodzie kraju, kryzysy gospodarcze 1893 r. i 1897 r. - wszystko to miało wpływ na postrzeganie przez Amerykanów kondycji swojego kraju. Wojna z Hiszpanią była najważniejszą manifestacją ducha idei Manifest Destiny w końcu stulecia. Decyzja o wojnie, jej przebieg i konsekwencje były zakorzenione w przekonaniu elit końca XIX wieku o szczególnej i wiodącej roli USA na kontynencie Ameryki Płn, w zachodniej półkuli oraz w świecie.
Idea "misji" i "misji wobec ludzkości" prezydenta Woodrowa WIlsona, czerpała z ducha tego okresu. Jej esencją była wiara w moralizm i internacjonalizm. Ojciec idei Ligii Narodów i promotor koncepcji bezpieczeństwa zbiorowego, wierzył, że moralne zasady powinny być szanowane w relacjach międzynarodowych. Polityka Wilsona i decyzje, które podejmował (udział USA w I wojnie światowej) miały istotne znaczenie dla odchodzenia USA od izolacjonizmu. Jednakże, po porażce prezydenta w Senacie USA, tj. gdy USA nie przystąpiły do Ligii Narodów, USA powróciły do polityki neutralności i izolacjonizmu w okresie międzywojennym. II wojna światowa i japoński atak na Pearl Harbor w 1941 r. zmienił tę rzeczywistość. Po zakończeniu wojny USA weszła na arenę międzynarodową jako ważny i silny gracz. Był to także ostateczny krok w procesie odchodzenia od doktryny izolacjonizmu.
Podczas zajęć studenci poznają korzenie i tło ideologiczne oraz uwarunkowania procesu, który doprowadził USA do tej decyzji. Przyjrzymy się także wydarzeniom z dalszych lat XX i XXI wieku, w celu przeanalizowania koncepcji , które powstały po zakończeniu Zimnej Wojny, a które proponowały powrót do izolacjonizmu.
Będziemy studiować powyższy temat w kilku blokach tematycznych:
A: Korzenie amerykańskiego izolacjonizmu: zasady i najważniejsze dokumenty; B: Zmiany w podejściu do amerykańskiego izolacjonizmu: ekspansja terytorialna w XIX wieku, relacje z krajami półkuli zachodniej.
C: Manifest Destiny i Frontier: początki amerykańskiej polityki zagranicznej, John O'Sullivan, F.J.Turner i "koniec pogranicza", debata na temat amerykańskiego imperializmu po wojnie z Hiszpanią.
D: Koniec izolacjonizmu i perspektywy na przyszłość: I Wojna Światowa, Woodrow Wilson i Liga Narodów, okres międzywojenny, II Wojna Światowa, post-zimnowojenne koncepcje w amerykańskiej polityce zagranicznej.
Type of course
Mode
Prerequisites (description)
Course coordinators
Learning outcomes
Po zakończeniu zajęć, student:
- zna i rozumie główne wydarzenia, czynniki i procesy, które doprowadziły do końca amerykańskiej polityki izolacjonizmu'
- rozumie rolę dwóch najważniejszych koncepcji - Manifest Destiny i Frontier - które ukształtowały amerykański ekspansjonizm i zapewniły legitymizację dla ekspansywnej polityki zagranicznej na przełomie XIX i XX wieku;
- potrafi wyjaśnić ewolucję amerykańskiej polityki izolacjonizmu i etapów odchodzenia od niej;
- potrafi scharakteryzować współczesne odniesienia do izolacjonizmu w polityce amerykańskiej.
Assessment criteria
Zaliczenie (na ocenę):
- egzamin pisemny(50%);
- prezentacja na wybrany temat na zajęciach (20%)
- esej (20%)
- udział w dyskusji (10%)
Bibliography
Anti-Imperialist Reader. A Documentary History of Anti-Imperialism in the United States, vol. I Philip S. Foner and Richard C. Winchester (eds.), Holmes & Meier Publishers, Inc., New York, London 1984.
Bartkiewicz-Godlewska, Justyna, Amerykańskie Przeznaczenie. Rola Frontier i Manifest Destiny w polityce zagranicznej USA 1898-1921, Wydawnictwo Neriton, Warszawa 2019.
Blower, Brooke L., “From Isolationism to Neutrality. A New Framework for Understanding American Political Culture, 1919–1941”, Diplomatic History, Vol. 38, No. 2 (APRIL 2014).
Boyle, Peter G. Boyle, “The Roots of Isolationism: A Case Study”, Journal of American Studies , Apr., 1972, Vol. 6, No. 1 (Apr., 1972).
Braumoeller, Bear F. “The Myth of American Isolationism”, Foreign Policy Analysis , OCTOBER 2010, Vol. 6, No. 4 (OCTOBER 2010).
Dunn, David Hustings, “Isolationism Revisited: Seven Persistent Myths in the Contemporary American Foreign Policy Debate”, Review of International Studies, Vol. 31, No. 2 (Apr., 2005).
Graebner, Norman A., Manifest Destiny, Bobbs-Merrill Company, Indianapolis and New York 1968.
Heidler, David S., Jeanne T. Heidler, Manifest Destiny, Greenwood Press, Westport, CT. 2003.
Hietala, Thomas R., Manifest Design. American Exceptionalism and Empire, Cornell University Press, Ithaca and London 2003.
LaFeber, Walter, The American Age. United States at Home and Abroad since 1750, WW Norton & Company, New York, London, 1989.
Lipset, Seymour Martin, American Exceptionalism. A Double-Edged Sword, W.W. Norton & Company, New York 1997.
Merk, Frederick, Manifest Destiny and Mission in American History, Alfred A. Knopf, New York 1970.
Scott, James Brown, President Wilson’s Foreign Policy. Messages, Addresses, Papers, Oxford University Press, New York, 1918.
Stephanson, Anders, Manifest Destiny, American Expansion and the Empire of Right, Hill and Wang, New York 2000.
Turner, Frederick Jackson, Frontier in American History, RE. Krieger Pub. Co., Huntington, NY 1975.
Williams, William Appleman, The Shaping of American Diplomacy: Reading and Documents in American Foreign Relations 1750-1955, Rand McNally, Chicago 1964.
Zakaria, Fareed, From Wealth to Power. The Unusual Origins of American World Role, Princeton University Press, Princeton New Jersey 1999.
Zimmermann, Warren, First Great Triumph,. How Five Americans Made Their Country a World Power, Farrar, Straus and Giroux, New York 2002.
Michael E. Brown, Owen R. Cote, Jr. Sean M. Lynn-Jones and Steven E. Miller (eds.), America’s strategic choices, Cambridge, Massachusetts; London: The MIT Press, 2000.
Additional information
Additional information (registration calendar, class conductors, localization and schedules of classes), might be available in the USOSweb system: