Archaeological Theory and Practice in Peru 2800-PA-PER
Zajęcia konwersatoryjne poruszają problematykę dawnych kultur i cywilizacji Peru. Uczestnicy kursu zgłębiać będą wiedzę na temat rozwoju przedhiszpańskich społeczności złożonych, w oparciu o źródła archeologicz-ne. Główne zagadnienia przedstawiane będą w kolej-ności chronologicznej, począwszy od najwcześniejszych śladów bytności ludzkiej w tej części Ameryki Południowej, a skończywszy na podboju hiszpańskim. Wśród tematów zajęć znajdą się również aspekty zwią-zane między innymi z indiańskim światopoglądem, wierzeniami religijnymi, praktykami grzebalnymi i składaniem ofiar ludzkich. Szczególny nacisk położony będzie na konfrontację wyników najnowszych badań archeologicznych z tradycyjnymi interpretacjami i utartymi poglądami na temat organizacji społecznej, politycznej oraz ideologii i ekonomii pradziejowych kultur obszaru Środkowoandyjskiego.
Opcjonalnie zajęcia wzbogacone będą objazdem naukowym po kilku najważniejszych stanowiskach archeologicznych Peru (m.in. najstarszy prekolumbijski ośrodek protomiejski w Carál, śswiątynia Cerro Sechín, najstarsze obserwatorium astronomiczne Ameryk w Chankillo oraz słynne Piramidy Słońca i Księżyca w Moche) Studenci ćwiczą na materiale pochodzącym z wykopalisk, czynnie biorąc udział w eksploracji i dokumentowaniu znalezisk archeologicznych, jak również przeprowadzając analizy w laboratorium. Zajęcia praktyczne uzupełniane są synchronicznie o wykłady podczas wizyt na wspomnianych stanowiskach archeologicznych.
Type of course
Mode
Requirements
Prerequisites
Archeology of America and Oceania
Civilisations of Ancient Near East and Egypt
Prerequisites (description)
Course coordinators
Learning outcomes
Student poznaje praktyczną stronę archeologii Peru, potrafi identyfikować podstawowe zabytki i przeprowa-dzić podstawowe obserwacje na materiale wykopali-skowym (K_W02, K_W-3, KW_14). Potrafi także przeprowadzić analizy archeologiczne i na podstawie swoich obserwacji zaproponować kolejne elementy analizy, badań i interpretacji (K_U02, K_U12, K_U24). Rozumie także wagę źródeł archeologicznych i informacji w nich zawartych jako podstawy do dalszych interpretacji (K_K03, K_K04).
Assessment criteria
Ocena składać się będzie z oceny umiejętności w postaci testu ustnego (60%) i krótkiego eseju interpretującego wyniki przeprowadzonych analiz (40%).
Practical placement
zajęcia dedykowane studentom biorącym udział w ćwiczeniach terenowych na st. Castillo de Huarmey, Peru* (*opcjonalnie, w wypadku przedłużenia się pandemii lub innych zdarzeń losowych, zajęcia prowadzone będą w Polsce, w formie hybrydowej).
Bibliography
Giersz, M., 2009, Prekolumbijskie cywilizacje Andów Środkowych, w: Cywilizacja Latynoamerykańska, PWN, Warszawa.
Giersz, M., P. Prządka-Giersz, 2018, Skarby Peru. Królewski grobowiec w Castillo de Huarmey, Polskie Towarzystwo Studiów Latynoamerykanistycznych, Warszawa.
Giersz M., P. Prządka-Giersz, 2021, Pre-Hispanic Peru. From the First Settlers to the Incas, Ediciones del Hipo-campo, Lima.
Additional information
Additional information (registration calendar, class conductors, localization and schedules of classes), might be available in the USOSweb system: