Conducted in
terms:
2023Z, 2024Z
Erasmus code: 10.0
ISCED code: 0421
ECTS credits:
4
Language:
Polish
Organized by:
Faculty of Law and Administration
Contracts and arbitration in international trade 2200-1W099S
This course has not yet been described...
Type of course
elective courses
Mode
Classroom
Prerequisites (description)
(in Polish) Uczestnicy kursu znają i rozumieją podstawowe pojęcia prawa cywilnego i handlowego, takie jak np. podmiot prawa, osoba prawna i ułomna osoba prawna, przedsiębiorca, spółka handlowa, umowa, czyn niedozwolony. Potrafią odnieść je do kontekstu konkretnych zdarzeń prawnych, jakie mogą mieć miejsce w praktyce. Zapoznali się, lub będą się zapoznawali równolegle, z podstawowymi pojęciami prawa prywatnego międzynarodowego: funkcją i budową norm kolizyjnych, rozróżnieniem prawa kolizyjnego i merytorycznego, najważniejszymi rodzajami łączników, umową o wybór prawa właściwego, oraz cywilnego prawa procesowego (sprawa cywilna, zdolność sądowa i procesowa, proces i postępowanie nieprocesowe, prawomocność wyroku).
Wykład ma na celu całościowe przedstawienie, w ujęciu prawno-porównawczym i z uwzględnieniem międzynarodowej praktyki, problematyki międzynarodowego obrotu handlowego ze szczególnym uwzględnieniem międzynarodowego arbitrażu handlowego. Słuchacze w pierwszej kolejności zapoznają się z istotą i elementarnymi problemami regulacji prawnej stosunków umownych w handlu międzynarodowym (w hasłowym ujęciu, kontraktów). Jednym z istotnych elementów tej regulacji są zasady rozstrzygania sporów między kontrahentami; w tej dziedzinie podstawowe znaczenia ma międzynarodowy arbitraż handlowy. Jest to kompleksowa dziedzina prawa, regulowana przez konwencje międzynarodowe, prawo arbitrażowe i procesowe cywilne poszczególnych państw oraz tzw. soft law czyli regulacje tworzone przez międzynarodowe organizacje i stowarzyszenia, stosowane z uwagi na ich autorytet merytoryczny. W wypadku sporów na tle transakcji gospodarczych o charakterze międzynarodowym żaden sąd państwowy nie ma naturalnej i wyłącznej jurysdykcji, natomiast wybór sądu w kraju jednej ze stron lub nawet w kraju neutralnym obciążony jest dodatkowym ryzykiem prawnym. W tej sytuacji umowa o arbitraż stanowi typowy, a często wręcz konieczny element takiej transakcji. Znajomość tej instytucji, obok podstawowej wiedzy o międzynarodowych kontraktach handlowych, jest więc niezbędna prawnikom, którzy w swojej praktyce będą stykali się z międzynarodowym obrotem gospodarczym.
Course coordinators
Additional information
Additional information (registration calendar, class conductors, localization and schedules of classes), might be available in the USOSweb system: