Conducted in
terms:
2023L, 2024L
ECTS credits:
4
Language:
Polish
Organized by:
Faculty of Law and Administration
Contravention law: both substantive and procedural 2200-1W030S
This course has not yet been described...
Mode
Classroom
Prerequisites (description)
(in Polish) Program wykładu obejmuje kompleksową prezentację materialnoprawnych i procesowych zagadnień prawa wykroczeń.
W ramach materialnoprawnego modułu wykładu najbardziej szczegółowo omówione zostaną przepisy części ogólnej Kodeksu wykroczeń, w tym: zasady odpowiedzialności za wykroczenia, podstawowe instytucje prawa wykroczeń, kary i środki karne oraz zasady ich wymierzania. Wykład obejmie także charakterystykę części szczególnej kodeksu wykroczeń, w tym analizę wybranych typów najczęściej popełnianych wykroczeń, oraz charakterystykę wybranych regulacji pozakodeksowego prawa wykroczeń.
Systematyka wykładu jest zgodna ze strukturą Kodeksu wykroczeń. Podstawowym założeniem wykładu jest wskazanie słuchaczom specyfiki prawa wykroczeń, omówienie regulacji odmiennych w stosunku do prawa karnego i ich funkcjonalizacja oraz racjonalizacja. Pierwsze wykłady są poświęcone pojęciu i istocie prawa wykroczeń, źródłom prawa wykroczeń (ze szczególnym akcentem na pozakodeksowe prawo wykroczeń) oraz wzajemnym relacjom pomiędzy prawem karnym wykroczeń a prawem karnym powszechnym.
Trzon wykładu stanowi sfunkcjonalizowana prezentacja instytucji i uregulowań swoistych dla materialnego prawa wykroczeń, nie występujących w ogóle w prawie karnym powszechnym. Do takich instytucji i uregulowań należą przede wszystkim: ekwiwalencja form winy; eliminacyjny i idealny zbieg czynów karalnych, środki oddziaływania wychowawczego. W ramach wykładu szczególna uwaga zostanie poświęcona czynom zabronionym przepołowionym, tj. czynom zabronionym zdefiniowanym co do zasady analogicznie w prawie wykroczeń i w prawie przestępstw, zawierającym w swoich znamionach tzw. kryterium przepoławiające (należą do nich m.in. kradzież, przywłaszczenie).
Moduł procesowy wykładu jest poświęcony postępowaniu w sprawach o wykroczenia. Systematyka wykładu zasadniczo będzie oparta o strukturę Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.
Założeniem wykładu jest omówienie podstawowych instytucji postępowania w sprawach o wykroczenia. Ze względu na bardzo liczne odesłania w ustawie do Kodeksu postępowania karnego, regulacje stricte karnoprocesowe będą w trakcie zajęć jedynie zasygnalizowane, a zostaną wyeksponowane zasady, uczestnicy oraz tryby postępowania charakterystyczne dla postępowania w sprawach o wykroczenia. W sposób szczególny będzie to dotyczyło pozycji prawnej osoby, przeciwko której jest ono prowadzone, a także uprawnień Policji i funkcjonariuszy innych organów procesowych w trybie mandatowym. Z uwagi na prowadzoną dyskusję dotyczącą zasadności utrzymania obecnego modelu rozstrzygania spraw o wykroczenia, w trakcie zajęć słuchaczom zostaną również zwięźle przedstawione modele rozpoznawania spraw o czyny, będące odpowiednikami polskich wykroczeń przyjętych w wybranych państwach europejskich.
Course coordinators
Additional information
Additional information (registration calendar, class conductors, localization and schedules of classes), might be available in the USOSweb system: