Zaawansowana teoria miary 1000-1M20ZTM
Wprowadzimy pojęcie relacji Vitaliego i pokażemy ważne fakty dotyczące istnienia gęstości jednej miary względem drugiej miary. Wprowadzimy pojęcie aproksymatywnej granicy, ciągłości i różniczkowalności. Następnie scharakteryzujemy funkcje mierzalne korzystając z tych pojęć. Pokażemy, że funkcje o wahaniu skończonym są prawie wszędzie różniczkowalne i zajmiemy się chwilę funkcjami absolutnie ciągłymi. Potem przejdziemy do konstrukcji Caratheodory'ego, która pozwala stworzyć miarę (zewnętrzną) z dowolnej, nieujemnej funkcji określonej na podzbiorach pewnej przestrzeni metrycznej. Skonstruujemy k-wymiarową miarę Hausdorffa w R^n, a także kilka innych miar przydatnych do uprawiania geometrii. Wprowadzimy pojęcia górnej i dolnej gęstości Hausdorffa miary i udowodnimy kilka prostych faktów wynikających z oszacowań na te wielkości. Pokażemy oszacowania dla całek z miar Hausdorffa poziomic funkcji Lipschitzowskiej w bardzo ogólnej wersji. Jeśli czas pozwoli zatrzymamy się chwilę na nierówności izodiametrycznej i operacji symetryzacji Steinera. Udowodnimy twierdzenie Kirszbrauna pozwalające rozszerzać funkcje Lipschitzowskie. Następnie przejdziemy do badania zbiorów prostowalnych. Udowodnimy twierdzenie Rademachera pokazujące, że funkcje Lipschitzowskie są prawie wszędzie różniczkowalne. Omówimy istnienie rozkładu jedynki oraz twierdzenie Whitney'a o rozszerzaniu funkcji klasy C^1. Następnie wprowadzimy pojęcie aproksymatywnego Jakobianu i udowodnimy wzory area i coarea dla funkcji określonych na otwartych podzbiorach przestrzeni Euklidesowej. W dalszej kolejności będziemy uogólniać wzory area i coarea na funkcje określone na zbiorach prostowalnych. Na koniec podamy kilka wniosków z wyprowadzonych wzorów: formuła Steinera, formuła Cauchy'ego oraz twierdzenie Bezikowicza charakteryzujące zbiory prostowalne przez rzuty ortogonalne.
Kierunek podstawowy MISMaP
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
w sali
Wymagania (lista przedmiotów)
Założenia (lista przedmiotów)
Założenia (opisowo)
Efekty kształcenia
* Znajomość konwencji i notacji używanych w książce Federera, a w konsekwencji, łatwość korzystania z niej i możliwość samodzielnego studiowania zawartych w niej treści.
* Umiejętność precyzyjnego i formalnie poprawnego prowadzenia obliczeń na obiektach geometrycznych (funkcjach, miarach, podprzestrzeniach liniowych. rozmaitościach itp.) dowolnego wymiaru i kowymiaru bez wybierania układu współrzędnych.
* Znajomość dowodów klasycznych, choć nieobjętych programem innych kursów, twierdzeń z geometrycznej teorii miary, w szczególności, twierdzeń area i coarea (tzw. całkowanie po włóknach).
* Znajomość konstrukcji Caratheodory'ego i umiejętność zastosowania jej, np., do definicji miary Hausdorffa lub miary Favarda na dowolnej przestrzeni metrycznej. Rozumienie podstawowych własności tych miar.
* Umiejętność posługiwania się aproksymatywnymi pojęciami, np., granicy, pochodnej, wektorów stycznych itp.
* Rozumienie czym są i jaką rolę pełnią w geometrii zbiory prostowalne. Znajomość ich podstawowych własności (np. istnienie aproksymatywnej przestrzeni stycznej w prawie każdym punkcie) i twierdzeń (niektórych bez dowodów) charakteryzujących te zbiory.
Kryteria oceniania
Do zaliczenia ćwiczeń wymagane będzie wygłoszenie co najmniej jednego referatu. Najpewniej proponowane tematy będą pochodzić z książki Federera.
W ramach egzaminu zadam kilka zadań do domu do rozwiązania w formie pisemnej. Następnie trzeba będzie rozwiązania zreferować podczas rozmowy.
Literatura
H. Federer „Geometric Measure Theory” (https://doi.org/10.1007/978-3-642-62010-2)
F. Maggi "Sets of finite perimeter and geometric variational problems".
L. Ambrosio, N. Fusco, D. Pallara "Functions of bounded variation and free discontinuity problems".
L. Evans, R. Gariepy "Measure theory and fine properties of functions".
P. Mattila "Geometry of sets and measures in Euclidean spaces".
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: