Historia sztuki XIX wieku 4018-KONW89
Historia sztuki europejskiej XIX wieku ukazana w szerszym kontekście historyczno-filozoficzno-kulturowym, ze szczególnym uwzględnieniem architektury, malarstwa i rzeźby polskiej. Proponowane tematy: późny klasycyzm w architekturze oraz rzeźbie i malarstwie; Goya, malarstwo angielskie od Consable'a i Blake'a do Turnera, nazareńczycy, romantycy niemieccy: Runge i Friedrich; romantycy francuscy: Géricault i Delacroix; Ingres; powrót do natury: Corot, Rousseau, Millet, Daumier, Courbet; akademizm; prerafaelici (Rosetti i Millais), Morris i Whistler; Manet i impresjonizm, postimpresjonizm; symbolizm; secesja; malarstwo rosyjskie XIX wieku do rewolucji bolszewickiej; malarstwo polskie od Smuglewicza i Orłowskiego po Malczewskiego; rzeźba XIX wieku od Canovy i Thorvaldsena po Rodina; rzeźba polska XIX wieku; odrodzenie sztuk i rzemiosł; historyzm w architekturze XIX wieku (neogotyk, neorenesans, neoromanizm, neobizantynizm, eklektyzm), architektura rosyjska XIX wieku od Aleksandra I do Mikołaja II; architektura doby rewolucji przemysłowej; architektura polska od Corazziego po Dziekońskiego.
Rodzaj przedmiotu
Efekty kształcenia
a. na poziomie wiedzy: student opisuje najważniejsze tendencje w plastyce i architekturze XIX wieku oraz charakteryzuje ich filozoficzne i społeczne podłoże
K_W01 – H1A_W01
K_W03 – H1A_W02
K_W09 – H1A_W04
K_W14 – H1A_W07
b. na poziomie umiejętności: student określa autorów, czas i środowisko powstania najbardziej reprezentatywnych dzieł sztuki XIX wieku; na tej podstawie rozpoznaje inne dzieła sztuki tego okresu
K_U04 – H1A_U04, H1A_U05
c. na poziomie kompetencji społecznych: student dostrzega w sztuce i kulturze współczesnej kontynuację i transformację form i idei sztuki XIX stulecia.
K_K08 – H1A_K05
K_K11 – H1A_K06
Kryteria oceniania
Na ocenę końcową składa się aktywne uczestnictwo w wykładach, wygłoszenie referatu na temat ustalony z prowadzącym zajęcia oraz dwuczęściowy egzamin złożony z części wizualnej (umiejętność rozpoznawania dzieł sztuki objętych tematem, ich atrybucji, datowania, analizy formalnej i treściowej) oraz z części teoretycznej (rozmowa dotycząca tematów objętych wykładami i lekturami)
Literatura
Literatura
Ałpatow M., Historia sztuki, tłum. M. Kurecka, t. IV, Warszawa 1991, s. 59-147.
Białostocki J., Pięć wieków myśli o sztuce. Studia i rozprawy z dziejów teorii i historii sztuki, Warszawa 1976, od s. 294
Białostocki J., Sztuka cenniejsza niż złoto, Warszawa 1991, t. II, rozdz. XIV i XV.
Dobrowolski T., Malarstwo polskie ostatnich dwustu lat, Wrocław 1976
Gombrich E.H., O sztuce, Warszawa 1997, rozdziały dotyczące sztuki XIX wieku
Grabska E., Poprzęcka M., Teoretycy, artyści i krytycy o sztuce 1700-1870, Warszawa 1989, s. 161-558.
Kotula A., Krakowski P., Rzeźba XIX wieku, Kraków 1980.
Kozakiewicz S., Malarstwo polskie. Oświecenie, klasycyzm, romantyzm, Warszawa 1976.
Meyer P., Historia sztuki europejskiej, t. 2, Warszawa 1973, s. 211-260, tłum. J. Ruszczyc.
Ryszkiewicz A., Malarstwo polskie. Romantyzm, historyzm, realizm, Warszawa 1989.
Rzepińska M., Siedem wieków malarstwa europejskiego, Wrocław 1988, s. 370-420
Sztuka świata, t. 8, red. A. Lewicka-Morawska, Warszawa 1994.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: