Recepcja antyku w kulturze literackiej Europy 4018-KONW49
Przedmiotem konwersatorium jest recepcja kultury antycznej Grecji, na przykładzie podróży greckiej, rozpatrywanej jako motyw w literaturze i sztuce europejskiej. Teksty polskie i europejskie (zwłaszcza XIX i XX-wieczne) analizowane będą w kontekście dziejów europejskiej recepcji kultury greckiej (tak antycznej, jak nowożytnej). Oprócz merytorycznych zagadnień, jak np. wątki, motywy i konwencje "podróżopisarstwa greckiego", ważnym aspektem konwersatorium jest problematyka metodologiczna, zwłaszcza pytanie o sposoby analizowania dzieł literackich zakorzenionych w tradycji antycznej. Wśród poruszanych zagadnień znajdą się następujące szersze problemy recepcji kultury antycznej: nowożytna recepcja mitów greckich, a także motywów i tematów literatury i kultury antycznej Grecji, śródziemnomorska geografia kulturowa, przemiany sposobu recepcji dziedzictwa kulturowego Grecji w nowożytnej Europie.
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Efekty kształcenia
Wykształcenie umiejętności analizowania i interpretowania form recepcji dziedzictwa antyku greckiego w kulturze europejskiej.
Kryteria oceniania
Ocena zarówno rzetelności i staranności w przygotowaniu podanych tekstów i opracowań, jak i samodzielności myślenia studenta.
Praktyki zawodowe
brak
Literatura
Opracowania (wybór)
- Dziedzictwo Odyseusza. Podróż, obcość i tożsamość, identyfikacja, przestrzeń, red. M. Korytowska, O. Płaszczewska, Kraków 2007.
- Filhellenizm w Polsce. Rekonesans, pod red. nauk. M. Borowskiej, M. Kalinowskiej, J. Ławskiego, K. Tomaszuk, Warszawa 2007.
- Arcydzieła literatury nowogreckiej, seria pod redakcją M. Borowskiej (t. I-VI).
- H. Angelomatis-Tsougarakis, The Eve of the Greek Revival. British Travellers’ Perceptions of Early Nineteenth-Century Greece, London and New York 1990.
- R. Eisner, Travelers to an Antique Land. The History and Literature of Travel to Greece, Ann Arbor 1991.
- O. Augustinos, French Odysseys. Greece in French Travel Literature from the Renaissance to the Romantic Era, Baltimore and London 1994.
- R. Stoneman, A Literary Companion to Travel in Greece, Malibu 1994.
-F. M. Tsigakou, The Rediscovery of Greece. Travellers and Painters of the Romantic Era, London 1981.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: