Historia sztuki Renesansu i baroku 4018-KONW23
Wykład ma na celu zapoznawanie studentów z wiedzą opartą na wielojęzycznej literaturze i dziełach znajdujących się głównie poza granicami Polski (materiał ilustracyjny na CD stanowi efekt wieloletnich wyjazdów i studiów prowadzącego zajęcia do Włoch), natomiast konwersatoria umożliwią studentom weryfikowanie swoich przemyśleń opartych na zadanej literaturze (traktaty architektoniczne, prace interpretacyjne, etc.).
Rodzaj przedmiotu
Efekty kształcenia
Po zdaniu egzaminu studenci mają syntetyczną i analityczną orientację w historii sztuki europejskiego renesansu, manieryzmu, baroku, rokoka i klasycyzmu, znają najważniejsze dzieła architektury, malarstwa i rzeźby XIV-XVIII wieku oraz sylwetki najwybitniejszych twórców i na tej podstawie potrafią rozpoznawać cechy stylistyczne określonych dzieł artystycznych oraz sytuować je w szerszym kontekście historyczno-kulturowym. Potrafią również odczytywać treści ikonograficzne dzieł malarstwa i rzeźby zarówno sakralnej jak i świeckiej, a także programy ideowe zawarte w dziełach architektury.
Literatura
M.Baxandal, Painting and Experience in Fifteenth Century Italy, Oxford 1980
P.Brown,
R.Wittkower Architectural Principles in the Age of Humanism, [liczne wznowienia]
F.Hartt, History of Italian Renaissance, Oxford 1980
Italienische Kunst. Eine neue Sicht auf ihre Geschichre, t.I-II, Berlin 1987
I.Rowland, Culture of the High Renaissance, London 1998
Lektury uzupełniające:
P.i K.Marray, Sztuka renesansu, Toruń 1999
P.Marray, Architektura włoskiego renesansu, Toruń 200
H.i S.Kozakiewiczowie, Renesans w Polsce, Warszawa 1976
J.Shearman Manieryzm, Warszawa 1970
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: