Filozofia starożytna 4018-CW2
W ciągu jednego semestru, to znaczy trzydziestu godzin dydaktycznych (minus juwenalia!), porwiemy się z motyką na słońce, próbując przynajmniej dotknąć najważniejszych wątków starożytnej refleksji filozoficznej i zapoznać się z podstawowymi jej tekstami. Rzucimy okiem na filozofię presokratejską, czytając niektóre spośród nielicznych zachowanych fragmentów dwóch jej przedstawicieli: Heraklita i Parmenidesa. Poczytamy też prawie równie nieliczne zachowane teksty dwóch sofistów: Protagorasa i Gorgiasa. Na dłuższą chwilę zatrzymamy się przy Platonie i Arystotelesie, których teksty zachowały się dla odmiany w mogącej przyprawić o zawrót głowy obfitości (o tym, dlaczego tak się stało, też opowiemy). Pewien czas zabawimy wśród filozofów epoki hellenistycznej – epikurejczyków, stoików i sceptyków – oraz ich rzymskich kontynuatorów. W drzwiach miniemy się jeszcze z najwybitniejszym przedstawicielem neoplatonizmu – Plotynem. W tym momencie nasz czas się skończy, a drogi – zapewne rozejdą. Omawiając kolejne teksty, dołożymy starań, by sytuować je zarówno w tradycji filozoficznej, jak i w kontekście kulturowym Grecji i Rzymu.
Rodzaj przedmiotu
Efekty kształcenia
Umiejętność analizowania tekstów filozoficznych, wyławiania z nich podstawowych problemów, pojęć, zagadnień. Wstępna wiedza na temat filozofii starożytnej.
Kryteria oceniania
Obecność, aktywność, zaliczenie w postaci spotkania twarzą w twarz z prowadzącymi zajęcia
Literatura
Większość tekstów będzie czytana we fragmentach. Niektóre nawet same z siebie są fragmentami.
1. Heraklit i Parmenides: wybór fragmentów
2. Protagoras i Gorgias: wybór fragmentów
3. Platon: Eutyfron, Arystofanes: Chmury
4. Platon: Politeia
5. Platon: Uczta
6. Platon: Kratylos
7. Arystoteles: Metafizyka
8. Arystoteles: Poetyka, Cyceron: O mówcy, Isokrates: wybór fragmentów
9. Arystoteles: Etyka nikomachejska
10. Arystoteles: Polityka
11. Epikur: List do Menoikeusa, Lukrecjusz: O naturze wszechrzeczy
12. Epiktet: Diatryby, Marek Aureliusz: Do siebie samego
13. Sekstus Empiryk: Zarysy Pirrońskie
14. Plotyn, Enneady
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: