Rozstrzyganie sporów w Unii Europejskiej 4003-115rsue
Celem wykładu jest przekazanie studentom specjalistycznej wiedzy z zakresu budowy systemu sądownictwa Unii Europejskiej oraz rozstrzygania sporów związanych z prawem wspólnotowym zarówno na płaszczyźnie krajowej, jak i wspólnotowej. Po uzyskaniu zaliczenia studenci powinni wiedzieć, w jakich przypadkach możliwe jest prowadzenie sporu przed sądami w Luksemburgu, a kiedy spór dotyczący prawa wspólnotowego powinien być rozstrzygany przed sądami krajowymi. Ponadto uczestnicy wykładu powinni znać wszystkie rodzaje skarg, które mogą toczyć się przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości oraz Sądem Pierwszej Instancji, a także szczegółowo znać przebieg procedury prejudycjalnej przed sądami krajowymi. Powinni także swobodnie posługiwać się źródłami prawa z tego zakresu.
Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku zagadnienia związane ze stosowaniem oraz egzekwowaniem prawa wspólnotowego nabrały praktycznego wymiaru. Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską oraz Traktat ustanawiający Unię Europejską przewidują określone procedury, w ramach których, zarówno jednostki, państwa członkowskie oraz instytucje UE mogą egzekwować uprawnienia przysługujące im na podstawie przepisów prawa wspólnotowego. Istotną rolę odgrywają w tym zakresie także sądy krajowe, które mają obowiązek chronić prawa jednostek zaczerpnięte z systemu prawa wspólnotowego. W trakcie wykładu uczestnicy zostaną wprowadzeni w budowę wspólnotowego systemu ochrony prawnej. Omówione zostaną skład i kompetencje ETS oraz SPI, a także szczegółowo, podstawowe procedury sądowe przewidziane w TWE oraz TUE. Ponadto omówione zostanie orzecznictwo ETS dotyczące stosowania prawa wspólnotowego przez sądy krajowe, w tym odnośnie do zasady efektywności, niedyskryminacji oraz odpowiedzialności odszkodowawczej państw za naruszenie prawa wspólnotowego. Szczególny nacisk zostanie położony na omówienie procedury prejudycjalnej, która zajmuje szczególną rolę w zakresie systemu ochrony prawnej Unii Europejskiej i ma istotne znaczenie z punktu widzenia ochrony praw jednostek. Od uczestników wykładów wymagane będzie przygotowanie wybranej literatury oraz znajomość orzecznictwa ETS, które zostanie podane z odpowiednim wyprzedzeniem.
Wykład połączony z dyskusją zakładający aktywny udział uczestników.
Nakład pracy studenta:
wykład - 15 h
przygotowanie do wykładu - 15 h
przygotowanie do zaliczenia - 30 h
razem - 60 h
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Efekty kształcenia
Po zakończeniu zajęć student:
- ma wiedzę na temat terminologii stosowanej w prawie,
- ma pogłębioną wiedzę z zakresu prawa,
- ma podstawową wiedzę o organizacji Unii Europejskiej
- zna wybrane instytucje europejskie i zasady ich działania,
- zna porządek prawny Unii Europejskiej
- zna zależności pomiędzy prawem europejskim, prawem międzynarodowym publicznym i prawem krajowym,
- potrafi opisywać i analizować problemy prawne
- potrafi dokonać krytycznej analizy tekstu prawnego
- jest świadomy wagi norm prawnych
- jest świadomym i odpowiedzialnym obywatelem
Kryteria oceniania
Zaliczenie pisemne (test)
Literatura
1. Prawo Unii Europejskiej, J. Barcz (red.), Prawo i Praktyka Gospodarcza, wydanie trzecie 2006
2. Prawo instytucjonalne Unii Europejskiej, M. Kenig – Witkowska (red.), wydawnictwo C.H. Beck 2006
3. EU Law, Text, Cases and Materials, P. Craig & G. de Burca, Oxford University Press 2003
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: