- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Dystopijne technologie w Black Mirror. Koniec prywatności i przyszłość nadzoru 3700-KON419-AL-OG
Jeszcze nie wprowadzono opisu dla tego przedmiotu...
W cyklu 2020Z:
Dzięki analizie ogromnej ilości danych, tworzących ślad cyfrowy, który pozostawiamy w Internecie, możliwa stała się niedostrzegalna dla zwykłych użytkowników sfery cyfrowej kontroli ich preferencji i zachowań. Nadzór w społeczeństwie cyfrowym obejmuje dwa wymiary: wertykalny i horyzontalny. W wymiarze wertykalnym mamy do czynienia z nasilającą się inwigilacją i kontrolą obywateli przez instytucje państwa wykorzystujące najnowsze zdobycze techniki cyfrowej. Jednak nadzór państwa ustępuje pod niemal każdym względem kontroli, jaką rozwinęły nad konsumentami wielkie ponadnarodowe korporacje operujące najważniejszymi mechanizmami sfery cyfrowej. Państwa i korporacje w coraz większym stopniu wykorzystują również nadzór horyzontalny, w którym jednostki współuczestniczą w panoptycznym systemie kontroli wszystkich przez wszystkich, czego najbardziej osławionym przejawem jest chiński system kredytu społecznego. Sfera cyfrowa, która coraz głębiej modyfikuje zachowania społeczne, staje się przestrzenią panowania „cyfrowych dyktatorów”. Algorytmy klasyfikują nas pod kątem posiadanej wiedzy, zainteresowań, nawyków i kontaktów społecznych. W ten sposób stały się „kupcami uwagi”, a instytucje i podmioty, które je tworzą i wykorzystują, dążą do kontrolowania uwagi użytkowników sprzedawanej jako produkt o dużej wartości rynkowej. W kulturze erozji zaufania do człowieka przypisujemy algorytmom coraz większy autorytet, co prowadzi do narodzin nowej formy władzy - dataismu (ang. data). Choć te mechanizmy rozumie zdecydowana mniejszość ludzi, coraz więcej decyzji oddaje się sztucznej inteligencji, której dysponenci stanowią nową elitę władzy. Zajęcia poświęcone będą analizie zachodzących na naszych oczach zmian w społecznych i politycznych systemach kontroli wywoływanych algorytmizacją i danetyzacją coraz rozleglejszych obszarów życia społecznego i politycznego oraz ich odzwierciedlenia w kulturze. |
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: