Statystyka 3401-RL2STA11
Zajęcia obejmują zagadnienia statystyki opisowej i indukcyjnej. Przykłady zastosowań opisu statystycznego, wnioskowania i weryfikacji hipotez oparte są na danych pochodzących z badań społecznych. Część I. Statystyka opisowa 1. Źródła danych statystycznych2. Klasyfikacja danych i zmiennych 3. Graficzna i tabelaryczna prezentacja danych4. Rozkład statystyczny i jego charakterystyki 5. Analiza współzależności zmiennych Część II. Wnioskowanie statystyczne1. Aksjomatyczna i statystyczna definicja prawdopodobieństwa2. Schematy prawdopodobieństwa: schemat zupełny, Bayesa, Bernoulliego 3. Zmienna losowa; własności rozkładu prawdopodobieństwa 4. Rozkład normalny, własności i zastosowanie 5. Teoria estymacji; przedziały ufności6. Weryfikacja hipotez statystycznych.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Efekty kształcenia
Uczestnicy zajęć
w zakresie wiedzy
- znają metody statystyki opisowej,
w zakresie kompetencji społecznych
- rozumieją wartość ale potrafią też krytycznie odnosić się do miar i wskaźników statystycznych opisujących funkcjonowanie służb społecznych
Kryteria oceniania
ocena z ćwiczeń
frekwencja na wykładach
Literatura
Ferguson, G., Takane, Y., Analiza Statystyczna w psychologii i pedagogice, PWN 1997Ostasiewicz, S. Rusnak Z., Siedlecka U., Statystyka. Elementy teorii i zadania, Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej, Wrocław 1998.Sobczyk, M., Statystyka, PWN 1995 (i późniejsze).
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: