Statystyka 3401-PS-STAd
Część pierwsza dotyczy metod i rodzajów badań statystycznych, klasyfikacji danych i zmiennych, źródeł danych statystycznych. Część druga poświęcona jest prezentacji i analizie danych. Zagadnienia, które obejmuje to: tabele, wykresy, wskaźniki statystyczne, charakterystyka rozkładu empirycznego za pomocą miar średnich, zmienności i asymetrii, analiza zależności pomiędzy zmiennymi, w tym współczynniki zależności oraz regresja liniowa.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Efekty kształcenia
Uczestnicy zajęć
w zakresie wiedzy
- znają metody statystyki opisowej,
w zakresie kompetencji społecznych
- rozumieją wartość ale potrafią też krytycznie odnosić się do miar i wskaźników statystycznych opisujących funkcjonowanie służb społecznych
Kryteria oceniania
ocena z ćwiczeń
frekwencja na wykładach
Literatura
1. George A. Ferguson, Yoshio Takane „Analiza statystyczna w psychologii i pedagogice”, PWN, 2009
2. Stanisława Ostasiewicz, Zofia Rusnak, Urszula Siedlecka „Statystyka. Elementy teorii i zadania”, Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, 2006
3. Mieczysław Sobczyk „Statystyka”, PWN, 2008
4. Mieczysław Sobczyk „Statystyka. Podstawy teoretyczne, przykłady, zadania”, Wydawnictwo UMCS, 2000
5. Janina Jóźwiak, Jarosław Podgórski „Statystyka od podstaw”, PWE (Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne), 2009
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: