Socjologia organizacji i wspólnot lokalnych 3401-PR1-2SOWz
Celem zajęć jest opanowanie wiedzy na temat podstawowych związków między społecznością lokalną, społeczeństwem obywatelskim a procesami globalizacji oraz zapoznanie z sytuacją współczesnej Polski w tym zakresie. Prezentowane są główne perspektywy w badaniach społeczności lokalnej i organizacji: ekologiczna, strukturalno-funkcjonalna, interakcyjna i socjopsychologiczna. Fordyzm i postfordyzm jako etapy w rozwoju kapitalistycznych społeczeństw. Omawiane są klasyczne I współczesne badania społeczności lokalnej i organizacji, polityczno-gospodarcze uwarunkowania fordyzmu i postfordyzmu oraz związanych z nimi metod zarządzania organizacją. Omawiane są też współcześnie dominujące ideologie społeczności lokalnej i społeczeństwa obywatelskiego.
Bilans nakładu pracy studenta
Studia niestacjonarne
uczestnictwo w wykładzie – 15 godz.
uczestnictwo w ćwiczeniach – 15 godz.
przygotowanie referatu – 5 godz.
przygotowanie do zajęć – 10 godz.
przygotowanie do egzaminu – 40 godz.
Razem: 85 godz.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
W zakresie wiedzy student:
Poznaje podstawowe związki między społecznością lokalną, społeczeństwem obywatelskim a procesami globalizacji oraz zapoznanie z sytuacją współczesnej Polski w tym zakresie. Zyskuje wiedzę na temat głównych perspektyw teoretycznych w socjologii organizacji oraz w socjologii wspólnot lokalnych. Przyswaja wiedzę na temat fordyzmu i postfordyzmu rozumianych jako etapy w rozwoju kapitalistycznych społeczeństw. Omawiane są klasyczne I współczesne badania społeczności lokalnej i organizacji, polityczno-gospodarcze uwarunkowania fordyzmu i postfordyzmu oraz związanych z nimi metod zarządzania organizacją.
W zakresie umiejętności:
Potrafi przygotować projekt rozwoju społeczności lokalnej, zdiagnozować jej problemy. Zyskuje umiejętność analizy metod kontroli społecznej wykorzystywanych we współczesnych organizacjach oraz możliwości ich wykorzystywania w szerszym społeczeństwie
W zakresie kompetencji personalnych i społecznych:
Jest przygotowany do współpracy z grupą w zakresie przygotowania projektu rozwoju społeczności lokalnej zdiagnozowania jej problemów, potrafi komunikować się z otoczeniem i przekazywać wiedzę na temat mechanizmów zarządzania organizacją i metod kontroli społecznej.
Kryteria oceniania
W odniesieniu do nabytej wiedzy:
Metoda oceny – egzamin pisemny. Oceniany jest poziom wiedzy o związkach między społecznością lokalną, społeczeństwem obywatelskim a procesami globalizacji oraz o sytuacji współczesnej Polski w tym zakresie. Poziom wiedzy na temat głównych perspektyw teoretycznych w socjologii organizacji oraz w socjologii wspólnot lokalnych. Zakres nabytej wiedzy na temat fordyzmu i postfordyzmu rozumianych jako etapy w rozwoju kapitalistycznych społeczeństw. Wiedza o metodach zarządzania organizacją.
Kryterium oceny jest stwierdzony podczas egzaminu zakres nabytej przez studenta wiedzy
W odniesieniu do umiejętności:
Metoda oceny – egzamin pisemny. Oceniana jest umiejętność studenta przygotowania projektu rozwoju społeczności lokalnej, zdiagnozowania jej problemów. Zdolność do analizy metod kontroli społecznej wykorzystywanych we współczesnych organizacjach oraz możliwości ich wykorzystywania w szerszym społeczeństwie
Kryterium oceny jest stwierdzony podczas egzaminu zakres nabytych przez studenta umiejętności
W odniesieniu do kompetencji personalnych i społecznych
Oceniane jest przygotowanie do współpracy z grupą w zakresie przygotowania projektu rozwoju społeczności lokalnej zdiagnozowania jej problemów, zdolność do komunikowania się z otoczeniem i przekazywania wiedzy na temat mechanizmów zarządzania organizacją i metod kontroli społecznej.
Literatura
Paweł Starosta: Wiejskie i małomiasteczkowe społeczności lokalne a wzory porządku makrospołecznego, Uniwersytet Łódzki, Łódź 1995.
Milton Gordon: Social class in American sociology, Duke University Press 1958.
Robert Lynd, Helen Lynd: Middletown. A study in American culture, New York 1929
Krishan Kumar: From post-industrial to post-modern society, Blackwell Publishers, Oxford, Cambridge 1995
Manuel Castells: Przedsiębiorstwo sieciowe: kultura, instytucje i organizacje gospodarki informacyjnej, W: tenże: Społeczeństwo sieci, PWN, Warszawa 2008, ss.159-201.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: