Metody badań społecznych 3401-PR1-2MBSd
1. Wprowadzenie: metodologia jako nauka o nauce. Historia badań społecznych. Paradygmaty.
2. Cel i przedmiot badań. Pojęcie metody, techniki i narzędzia badawczego. Rodzaje badań w naukach społecznych.
3. Podstawowe pojęcia c.d.: problemy badawcze, zmienne, hipotezy, wskaźniki. Kryteria naukowości w badaniach jakościowych i ilościowych. Dobór próby.
4. Charakterystyka i etapy procesu badawczego.
5. Badania surveyowe.
6. Badania terenowe.
7. Wywiad.
8. Badania niereaktywne.
9. Badania eksperymentalne i socjometryczne.
10. Badania online.
11. Etyka w badaniach społecznych
12. Pisanie – praktyka badawcza.
13. Podsumowanie i zaliczenie zajęć.
Rodzaj przedmiotu
Efekty kształcenia
Po ukończeniu zajęć student/ka posiada wiedzę na temat metod, technik i narzędzi badawczych; posiada umiejętności dotyczące przygotowania i realizacji podstawowych badań ilościowych i badań jakościowych.
Kryteria oceniania
Na ostateczną ocenę z przedmiotu składa się ocena z ćwiczeń (40%) oraz ocena z egzaminu pisemnego (40%) obejmującego podstawowe zagadnienia omawiane na wykładach (forma testu otwartego): UWAGA! Zajęcia są obowiązkowe. Frekwencja na wykładach i ćwiczeniach stanowi jeden z elementów oceny finalnej (20%).
Ćwiczenia mają charakter stricte warsztatowy, poświęcone są poszczególnym zagadnieniom poruszanym na wykładzie. Nacisk jest położony na operacjonalizację pojęć i konstruowanie narzędzi. Każde zajęcia zaliczane są na podstawie: przeczytana literatura (wejściówka), aktywność i przygotowanie konkretnego zadania dotyczącego poszczególnych zagadnień z ćwiczeń (praca w grupie lub samodzielna).
Literatura
Podstawowa:
E. Babbie, Badania społeczne w praktyce, Warszawa 2004.
Dodatkowa:
M. Hammersley, P. Atkinson, Metody badań terenowych, Poznań 2000.
P. Siuda (red.), Metody badań online, Bydgoszcz 2016.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: