Historia przestępczości i kontroli przestępczości 3401-KR2-1HPKd
Student poznaje istotę przestępczości – jej rozumienie współcześnie oraz na przestrzeni dziejów; sposoby postrzegania przez różne kultury czynów przestępczych oraz metody zwalczania ich.
Celem zajęć jest przedstawienie słuchaczom wiedzy na temat:
genezy przestępczości, ze szczególnym uwzględnieniem dorobku tych dyscyplin naukowych, które obejmują swym zainteresowaniem początki tworzenia się społeczeństw ludzkich albo interpretują zachowania przestępcze jako efekt biologicznego dziedzictwa ludzkości.
historii najważniejszych grup przestępstw, ewolucji tych przestępstw oraz najciekawszych zjawisk kryminalnych występujących w przeszłości, w zakresie poszczególnych rodzajów przestępstw.
historii prawa i polityki karnej: zarówno powszechnej, jak i polskiej (Słuchacze poznają zasady, na jakich opierały się te dziedziny w poszczególnych okresach historycznych, i dowiadują się, w jaki sposób kształtowały się najważniejsze współczesne instytucje prawa karnego).
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Efekty kształcenia
Uczestnicy zajęć:
1. Znają i prezentują genezą przestępczości jako zjawiska społecznego oraz systemy jej kontroli
2. Wymieniają i wyjaśniają najważniejsze zjawiska kryminalne i instytucje prawa karnego występujące w przeszłości
3. Używają analizę historyczną badanych zjawisk z zakresu kryminologii i polityki kryminalnej i definiują historyczne korzenie omawianych problemów
4. Znają źródła współczesnych zapatrywań na przestępczość oraz dzieje reakcji władzy na czyny przestępcze, w tym historię instytucji policyjnych
5. Oceniają i wartościują znaczenie i rolę wydarzeń związanych z dziejami przestępczości w reformowaniu prawa karnego oraz polityki kryminalnej
6. Wyjaśniają przyczyny przestępczości jako zjawiska społecznego
7. Rozróżniają programy przeciwdziałania określonej kategorii przestępczości oraz takich zjawisk jak narkomania, alkoholizm, prostytucja, przestępczość zorganizowana
Kryteria oceniania
1. Weryfikacja obecności
2. Ocena ciągła obejmująca przygotowania do zajęć i aktywność na zajęciach
3. Pisemny sprawdzian wiadomości
Literatura
Juliusz Makarewicz, Wstęp do filozofii prawa karnego w oparciu o podstawy historyczno-rozwojowe, [przekład z niemieckiego], Lublin 2009.
Andrzej Dziadzio, Powszechna historia prawa, Warszawa: PWN 2008, s. 375–445.
Cesare Beccaria, O przestępstwach i karach, przekład, wstęp, przedmowa Emil Stanisław Rappaport, Warszawa: Wydawnictwo Prawnicze 1959.
Paweł Horoszowski, Od zbrodni do kary, Warszawa: PWN 1966.
J. Błachut, A. Gaberle, K. Krajewski, Kryminologia, Gdańsk 2004.
Andrzej Misiuk, Historia policji w Polsce od X wieku do współczesności, Warszawa: Wydawnictwa Prawnicze i Profesjonalne 2008.
Michał Porowski, Kamień i chleb. (Studium z dziedziny polityki penitencjarnej), Warszawa 1993.
Andrzej Rzepliński, Sądownictwo w PRL, Londyn 1990
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: