Historia filozofii 3321-Z213HF
Wykład obejmuje następujące zagadnienia:
- filozofia starożytna: geneza i definicja filozofii, presokratycy i filozofia przyrody, sofiści i Sokrates, Platon, Arystoteles, stoicyzm, epikureizm i sceptycyzm; Plotyn i neoplatonizm;
- Augustyn z Hippony;
- filozofia średniowieczna: wprowadzenie i ogólna charakterystyka okresu, Boecjusz, Pseudo-Dionizy Areopagita i Jan Szkot Eriugena, Anzelm z Canterbury, Piotr Abelard, Gilbert z Poitiers i filozofia XII wieku, Awicenna i filozofia arabska, Tomasz z Akwinu i filozofia XIII wieku; Duns Szkot, Wilhelm Ockham;
- filozofia renesansu: Giovanni Pico della Mirandola, Marsiglio Ficino, Jacopo Zabarella, Giordano Bruno;
- Francis Bacon;
- Galileusz.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Efekty kształcenia
K_W01 Definiuje i opisuje wybrane podstawowe kierunki rozwoju klasycznej filozofii H1A_W03, H1A_W06
K_W03 Wskazuje związki pomiędzy italianistyką a pokrewnymi dziedzinami filologicznymi i humanistycznymi H1A_W01, H1A_W02, H1A_W03, H1A_W05
K¬_W09 Zna i rozumie podstawowe metody analizy interpretacji literatury i dziedzictwa kulturowego, ze szczególnym uwzględnieniem i dziedzictwa kulturowego Włoch H1A_W07
K_K01 Ma świadomość poziomu swojej wiedzy i umiejętności, rozumie potrzebę ciągłego dokształcania się i podnoszenia własnego poziomu kulturalnego H1A_K 01 +S1A_K +X1A_K itd.
K_K05 Ma świadomość odpowiedzialności za zachowanie dziedzictwa kulturalnego własnego kraju, Europy i świata H1A_K05 itd.
Kryteria oceniania
Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest zaliczenie minimum jednego z trzech niezapowiedzinych sprawdzianów śródrocznych, obecność na co najmniej dwóch z nich oraz pozytywna ocena z egzaminu końcowego (egzamin pisemny w formie testu oraz pytań otwartych).
Literatura
Podręczniki i opracowania: E. Berti, Storia dela filosofia, III voll., Laterza, Bari 1991; G. Reale, Historia filozofii starożytnej, KUL, Lublin 1999; R. Heinzmann, Filozofia Średniowieczna, Antyk, Kęty 1999; S. Swieżawski, Dzieje europejskiej filozofii klasycznej, PWN, 2000.
Teksty źródłowe zostaną podane podczas zajęć.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
- Filologia włoska, studia niestacjonarne (wieczorowe), pierwszego stopnia
- Filologia włoska, studia stacjonarne, pierwszego stopnia
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: