Problemy społeczno-polityczne Portugalii 3305-PSP-1U
- Rewolucja Goździków (1974) jej skutki polityczne, społeczne i gospodarcze. Burzliwy rok 1975 i proces demokratyzacji kraju. Przemiany obyczajowe związane z końcem epoki salazaryzmu
- Problematyka polityczna i gospodarcza współczesnej Portugalii - partie polityczne (ich programy i liderzy).
- Zmiany społeczne i obyczajowe demokratycznej Portugalii (rola kobiet w społeczeństwie, nowe formy życia rodzinnego i społecznego, młodzież we współczesnym świecie).
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Efekty kształcenia
Student powinien opanować wiedzę na temat historii Portugalii współczesnej kontekście zjawisk politycznych i społeczno ekonomicznych Europy i świata. Potrafi ocenić pozycję polityczną Portugalii na arenie
międzynarodowej.
Potrafi - z wykorzystaniem różnych źródeł i sposobów - wyszukiwać, analizować, oceniać, selekcjonować i użytkować informacje związane z historią i kulturą Portugalii.
Potrafi posługiwać się podstawowymi pojęciami teoretycznymi i właściwymi dla kulturoznawstwa, historii i nauk politycznych w typowych sytuacjach profesjonalnych.Potrafi porozumiewać się z wykorzystaniem różnych kanałów i technik komunikacyjnych ze specjalistami z zakresu kulturoznawstwa.
Posiada umiejętność przygotowania wystąpień ustnych w języku portugalskim, z zakresu problematyki historycznej i zagadnień z nią związanych.
Posiada umiejętność przygotowania typowych prac pisemnych w języku portugalskim dotyczących zagadnień z zakresu problematyki iberystycznej i z nią związanych.
Ma wyrobiony nawyk śledzenia bieżących wydarzeń społeczno-politycznych nie tylko Portugalii ale także Brazylii i krajów afrykańskich języka
portugalskiego.
Student ma podstawową wiedzę o miejscu i znaczeniu nauk humanistycznych w systemie nauk oraz ich specyfice przedmiotowej i metodologicznej
Student rozumie potrzebę uczenia się przez całe życie.
Kryteria oceniania
Warunkiem zaliczenia jest obecność oraz aktywny udział studenta w zajęciach, w dyskusjach na temat analizowanych tekstów. Oraz przygotowanie pracy pisemnej ilustrującej zmiany społeczno-polityczne w Portugalii w ostatnich dzisięcioleciach.
Ocena końcowa jest średnią ocen uzyskanych od prowadzących przedmiot.
Literatura
Portugalia:
1. Flunser Pimentel, Irene: A cada um o seu lugar. A politica feminina do Estado Novo, Lisboa 2011
1. Ramos, Rui (coordinação), História de Portugal, A esfera Dos livros, Lisboa
2. Reis, Antonio de, Retrato de Portugal, Temas&Debates, Lisboa 2007
3. Mattoso, Jose, Historia da vida privada - Os nossos dias, Circulo de leitores, Lisboa 2011 (wybrane rozdziały)
Bieżące materiały prasowe umieszczane na platformie Moodle.
Zródła internetowe
www.presidencia.pt
www.portugal.gov.pt
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: