- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Czarny rynek w Polsce 1944-1989 3104-WH09KOC
1. Wykład wstępny - czym jest historia społeczna.
2. Prezentacja wydawnictw poświęconych historii społecznej, ze specjalnych uwzględnieniem publikacji o konsumpcji, "drugiej ekonomii" etc.
3. "Czarny rynek": doświadczenie XX wieku. Prezentacja podstawowych pojęć związanych z czarnym rynkiem; zarysowanie dziejów "gospodarki nieformalnej" od I wojny światowej do lat 80. XX wieku. Więcej miejsca zostanie poświęcone latom II wojny światowej, okresowi bezpośrednio po jej zakończeniu i sytuacji w krajach socjalistycznych.
4. i 5. Zarys dziejów "gospodarki nieformalnej" w Polsce do 1989. Ogólna charakterystyka "czarnego rynku" w PRL: chronologia; uwarunkowania społeczne, gospodarcze i polityczne (tu również stosunek państwa do czarnego rynku, lokujący się między symbiozą a represją); przedmioty czarnego rynku, portret zbiorowy "spekulanta".
6. Geografia "czarnego rynku" w PRL: W niektórych rejonach kraju partycypacja w "drugiej ekonomii" była powszechniejsza i bardziej akceptowana (a miejscami stawała się wręcz sposobem na życie). Do takich regionów należało Wybrzeże (Trójmiasto, Szczecin), Podhale (a zwłaszcza Zakopane i Nowy Targ), wielkie miasta (Warszawa, Poznań, Kraków). Różne, zmienne w czasie czynniki decydowały, że na czarnorynkowej mapie Polski pojawiały się nowe, ważne ośrodki: w latach 50. był to Radom (dzięki nielegalnemu przemysłowi garbarskiemu), po 1 stycznia 1972 graniczne miasta nad Odrą i Nysą, od połowy lat 80. Przemyśl (punkt wyjściowy do wyjazdów - przez Ukrainę - na Bałkany).
7. i 8. Czarny rynek złota i walut w PRL: dolar i złoto były w Polsce kołami zamachowymi czarnego rynku dosłownie od wybuchu II wojny światowej do 1989 r. Decydowały o tym zarówno strategie tezauryzacyjne społeczeństwa, jak możliwość wykorzystania dolara jako niezwykle wygodnego "kapitału obrotowego".
9. i 10. Przemytnicy i turyści: Transgraniczne aspekty czarnego rynku w PRL. W miarę otwierania się granic (zwłaszcza po 1956 r.) typowe dla krajów socjalistycznych niedobory były w coraz większym niwelowane dzięki transgranicznej aktywności handlowej społeczeństw. "Handel turystyczny" należał do tych zjawisk czarnorynkowych, w których partycypacja społeczna była najwyższa. Wyższy stopień osiągał chyba tylko nielegalny obrót mięsem i alkoholem.
11. i 12. Mięso na czarnym rynku: Dzięki strukturalnemu niedoborowi, trwającemu praktycznie aż do końca istnienia PRL, mięso stało się najbardziej chyba identyfikowalnym przedmiotem czarnego rynku w PRL. Tutaj też najszersza była paleta społecznych, politycznych i gospodarczych interakcji (miasto-wieś-władza-gospodarka uspołeczniona). Podczas wykładu zostaną zaprezentowane z jednej strony społeczne, polityczne i gospodarcze aspekty braku mięsa, z drugiej strategie rozwijane w celu jego zaspokojenia.
13. Alkohol Podczas wykładu zostanie zaprezentowany zarówno problem nielegalnej produkcji alkoholu (tzw. bimbrownictwa), jak nielegalnego obrotu (mającego znacznie więcej odcieni, niż tylko "meliny"; niezwykle istotne jest powiązanie alkoholu z czarnym rynkiem walutowym).
14. Samochody i benzyna Oba produkty były objęte monopolem państwowym, co z jednej strony ograniczało dostępność, z drugiej zaś wpływało na wysokie ceny. Wykład prezentuje strategie podejmowane przez społeczeństwo w celu zarówno ominięcia monopolu państwa (prywatny import), jak jego wykorzystania (np. rynkowy obrót samochodami otrzymywanymi na tzw. talony).
Rodzaj przedmiotu
ogólnouniwersyteckie
Literatura
Literatura zostanie podana podczas wykładu.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: