Gramatyka opisowa języka łotewskiego 3020-BB1GLO
W części fonologicznej przedstawiony zostaje system fonologiczny współczesnego języka łotewskiego z uwzględnieniem odmian regionalnych, następnie fonologia suprasegmentalna (akcent wyrazowy i akcenty sylabiczne).
W zakresie morfologii charakteryzowany jest system deklinacji, następnie po kolei omawiane są kategorie imienne (rodzaj, liczba, przypadek). W kontekście kategorii przypadka omawiane są też przyimki, przysłówki relacyjne i rzeczowniki relacyjne. Po przeglądzie systemu koniugacji czasownika łotewskiego następuje przegląd kategorii czasownika łotewskiego.
Część składniowa daje przegląd najważniejszych elementów strukturalnych zdania pojedynczego a następnie złożonego.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Efekty kształcenia
Po ukończeniu kursu student:
WIEDZA
- zna zasady budowy i reguły funkcjonowania systemu fonologicznego, morfologicznego i składniowego języka łotewskiego;
UMIEJĘTNOŚCI
- potrafi stosować poznane i utrwalone w czasie zajęć wzory gramatyczne przy aktywnym posługiwaniu się językiem łotewskim;
Kryteria oceniania
Regularna obecność na zajęciach; egzamin. Egzamin końcowy, do którego student może przystąpić po otrzymaniu zaliczenia z obu semestrów. Egzamin składający się z części pisemnej (test wyboru) oraz ustnej (pytania teoretyczne z podanej przed egzaminem listy).
Praktyki zawodowe
Brak
Literatura
Skrypt z ćwiczeniami udostępniony przez wykładowcę.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: