Kultura popularna z elementami audiowizualności - Słowacja 3005-KL4KMSLO
Wykład jest poświęcony przedstawieniu rodowodu oraz kształtu konstytutywnych składników kultury popularnej Słowacji na wybranych przykładach. Ma na celu zapoznanie studentów z podstawowymi pojęciami, teoriami oraz metodami badania kultury popularnej, procesem konstytuowania się i różnicowania słowackiej kultury popularnej (na tle czechosłowackim i europejskim) oraz współczesnym jej kształtem (ze szczególnym uwzględnieniem poszczególnych realizacji audiowizualnych kultury popularnej w Słowacji).
Zajęcia poświęcone kulturze popularnej na Słowacji obejmują cztery zasadnicze bloki tematyczne:
- blok I: dotyczący społecznych, ekonomicznych i technicznych czynników istnienia kultury popularnej i jej funkcji w życiu codziennym (ujęcie społeczne)
- blok II: dotyczący wartościowania kultury popularnej (ujęcie aksjologiczne)
- blok III: dotyczący metod analizy i interpretacji przejawów kultury popularnej (ujęcie metodologiczne)
- blok IV: dotyczący przemian słowackiej kultury popularnej na przykładzie literatury, czasopiśmiennictwa, filmu, muzyki, telewizji i radia (ujęcie historycznokulturowe)
Szacunkowa, całkowita liczba godzin, które student musi przeznaczyć na osiągnięcie zdefiniowanych dla przedmiotu efektów uczenia się – ok. 180 (łącznie: ilość godzin zajęć, przygotowanie do zajęć, zapoznanie się z podstawową literaturą przedmiotu, napisanie pracy zaliczeniowej).
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Efekty kształcenia
Po zakończeniu przedmiotu student powinien:
- umieć wyróżnić i omówić konstytutywne składniki kultury popularnej na poziomie naukowego opisu
- świadomie i krytycznie posługiwać się metodami badania kultury popularnej
- wskazać na zjawiska charakterystyczne dla kultury popularnej na Słowacji, ich genezę, dokonać ich samodzielnej analizy i interpretacji
Kryteria oceniania
1. Esej spełniający wymogi pracy naukowej, którego tematem będzie samodzielne przeanalizowanie wybranego zagadnienia z zakresu kultury popularnej w oparciu o słowacki materiał źródłowy - 25 %.
2. Prezentacja wybranego, samodzielnie opracowanego zagadnienia na zajęciach - 25 %.
3. Ocena ciągła, uwzględniająca obecność i aktywność na zajęciach: umiejętność dyskusji oraz trafność doboru przykładów ilustrujących zagadnienia teoretyczne – 50%.
Praktyki zawodowe
brak
Literatura
Szczegółowa literatura będzie podawana systematycznie na zajęciach.
Poniższe pozycje mają charakter przekrojowy i wprowadzający w zagadnienie badania kultury popularnej:
1) D. Strinati, Wprowadzenie do kultury popularnej
2) J. Storey, Studia kulturowe i badania kultury popularnej
3) M. Kasarda, Od karnevalovej ulice po virtuálny svet. Populárna kultúra a masové médiá
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: