Historia Czech 3005-KL1HCZ
Ćwiczenia z historii Czech stanowią merytoryczne uzupełnienie wykładu z przedmiotu Dzieje regionu – Czechy i Słowacja. Poświęcone są analizie tekstów źródłowych i komentarzy naukowych, które dotyczą wybranych zagadnień z historii politycznej, religijnej i społecznej ziem czeskich od początów czeskiej państwowości do czasów współczesnych.
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Efekty kształcenia
Celem zajęć jest ćwiczenie umiejętności analitycznego, krytycznego i kontekstowego czytania takich tekstów, formułowania wypowiedzi na ich temat oraz syntezowania zawartych w nich informacji.
Kryteria oceniania
Ocena studenta zależy do jego obecności i aktywności na zajęciach (dopuszczalne dwie nieobecności w semestrze) oraz od rezultatu testu zaliczającego, przeprowadzonego na koniec semestru.
Literatura
Przykładowa literatura przedmiotu:
1. Jan Kollár, Wybór pism, Wrocław 1954.
2. Kosmas, Kosmasa Kronika Czechów, Wrocław 2006.
3. Jan Hus, O Kościele, Lublin 2007.
4. Pavol Jozef Šafárik, Słowiańskie starożytności, Poznań 2003.
5. Alois Jirásek, Stare podania czeskie, Warszawa 1955; Katowice 1989.
6. Bogdan Suchodolski, Komeński, Warszawa 1979.
7. Václav Černý, Europejskie źrodła czeskiej kultury, w: Hrabal, Kundera, Havel… Antologia czeskiego eseju, red. J. Baluch, Kraków 2001.
8. Tomasz Masaryk, red. P. Bodnar, Warszawa 1980.
9. Václav Havel, Siła bezsilnych, w: Hrabal, Kundera, Havel… Antologia czeskiego eseju, red. J. Baluch, Kraków 2001.
10. Jan Patočka, Europa i dziedzictwo europejskie do końca XIX wieku, w: tegoż, Eseje heretyckie z filozofii dziejów, Warszawa 1998.
11. Milan Šimečka, Przywrócenie porządku – przyczynek do typologii realnego socjalizmu, Warszawa 1982.
12. Milan Kundera, Czeski los; Václav Havel, Czeski los?, „Literatura na Świecie” 1990, nr 9.
13. Josef Kroutvor, Europa Środkowa: anegdota i historia, w: Hrabal, Kundera, Havel… Antologia czeskiego eseju, red. J. Baluch, Kraków 2001
14. Karel Skalický, Prologomena do przyszłej fillozofii czeskich dziejów, "Więź" XXXVI, 1993, nr 2.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: