- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Bagna Bałtów i osobliwości Północy 2800-DWBAG-OG
Tematyka zajęć obejmuje szeroki wachlarz problemów związanych z archeologiczną eksploracją bagien i interpretacją uzyskanych wyników. Mieszczą się w nim zarówno dane archiwalne, odnoszące się przypadkowych znalezisk z często odległej przeszłości, jak i efekty różnorodnych prac podejmowanych współcześnie w ramach szeroko rozumianej tzw. „Wetland Archaeology”. Takie ujęcie pozwoli ukazać nie tylko efekty przypadkowych zdarzeń, ale przede wszystkim ślady intencjonalnie podejmowanych działań związanych z bagnami - bardzo szczególną formą środowiskową, powszechnie postrzeganą jako miejsce graniczne (w dosłownym i symbolicznym znaczeniu) i podlegające szczególnym prawom. Wśród tych aktywności istotną rolę pełniły działania o charakterze rytualnym, podczas których zatapiano cenne dobra, czasami zaskakująco liczne i o znacznej wartości.
Obszarem szczególnego zainteresowania będą ziemie bałtyjskie w ich historycznych granicach (Prusy, Jaćwież, obszar letto-litewski), dla których tłem porównawczym będą głównie sąsiednie ziemie fińskie, Skandynawia i Pomorze. Szeroki zakres chronologiczny zajęć obejmować będzie okres od późnej starożytności do średniowiecza, co pozwoli zaprezentować nie tylko szereg przykładów, ale i zmienną dynamikę zjawiska w różnych miejscach i odmiennych realiach. W efekcie, ukazana zostanie specyfika bliskiego, ale intrygującego i dość tajemniczego świata, przez pryzmat oryginalnych i atrakcyjnych poznawczo kultów akwatycznych, towarzyszącej im infrastruktury (tzn. miejsc kultowych) i składanych tam ofiar topionych w bagnach z wyraźną intencją odesłania ich w zaświaty. Czynniki te pozwolą lepiej zdefiniować kulturę dawnych Bałtów i ich słowiańskich, fińskich i germańskich sąsiadów, ukazując zarówno ich interregionalne cechy wspólne, jak i przykłady egzotycznej odmienności.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Podstawowym efektem zajęć będzie uzyskanie wiedzy na temat różnych form kultów wodnych praktykowanych w basenie Morza Bałtyckiego (ze szczególnym uwzględnienie ziem bałtyjskich). Pozostaje ona w związku z podstawowymi elementami warsztatowymi archeologii, takimi jak kwerenda źródłowa, weryfikacja źródeł, umiejętność ich pozyskiwania, interpretacja i naukowe opracowanie.
Kryteria oceniania
Podstawowym kryterium oceny będzie umiejętność identyfikacji najważniejszych elementów kultury materialnej. Podstawą oceny będzie wynik pisemnego testu.
Literatura
Spis literatury zostanie podany na zajęciach.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: