Instrumenty finansowe 2400-PP3IF
1. Wprowadzenie.
2. Instrumenty finansowe w polskim systemie finansowym.
3. Instrumenty rynku kapitałowego.
4. Instrumenty finansowe funduszy inwestycyjnych.
5. Instrumenty rynku pieniężnego.
6. Instrumenty depozytowo-kredytowe.
7. Instrumenty finansowe służące zabezpieczeniu płatności.
8. Instrumenty terminowe i pochodne.
9. Instrumenty obrotu wierzytelnościami
10. Instrumenty rozliczeń krajowych.
11. Instrumenty rozliczeń międzynarodowych.
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Tryb prowadzenia
Efekty kształcenia
Student posiada znajomość definicji, rodzajów, porównań oraz zastosowań instrumentów finansowych. S1A_W02, S1A_W03, S1A_W07, S1A_W08, S1A_W09, S1A_W11
Potrafi stworzyć i przedstawić zwartą prezentację (do 13 minut) w programie Power Point poświeconą wybranym problemom funkcjonowania instrumentów finansowych w Polsce i na świecie. Nabywa umiejętność pracy w zespole dwuosobowym przy jej przygotowaniu. Student potrafi dobrać określone instrumenty finansowe do osiągania założonych celów finansowych. S1A_U02, S1A_U04, S1A_U06, S1A_U07, S1A_U08, S1A_U10
Student posiada świadomość powiązania cech instrumentów i ich możliwych zastosowań. Student wykazuje dyscyplinę w terminowej realizacji wymogów zaliczeniowych. Student rozumie potrzebę uczenia się przez całe życie, potrafi inspirować i organizować proces uczenia się innych osób. Student odpowiednio określić priorytety służące realizacji określonego przez siebie lub innych zadania. Student prawidłowo identyfikuje i rozstrzyga dylematy związane z wykonywaniem zawodu. Student potrafi samodzielnie i krytycznie uzupełniać wiedzę i umiejętności, rozszerzone o wymiar interdyscyplinarny. S1A_K01, S1A_K03, S1A_K04, S1A_K06
Kryteria oceniania
Student przystępujący do zaliczenia będzie musiał wykazać się znajomością przedstawionych definicji, porównań oraz zastosowań instrumentów finansowych. Wymagane będzie: nauczenie się współpracy przy pisaniu raportu oraz wykazanie dyscypliną w terminowej realizacji wymogów zaliczeniowych.
Na ocenę składa się: ocena raportu (prezentacji w PowerPoincie) zaprezentowana na zajęciach (maks. 12 pkt.), ocena trzech wejściówek (maks. 12 pkt.) oraz ocena z końcowego zaliczenia pisemnego 8 pytań (maks. 32 pkt.). Wymagane jest także do uzyskania oceny uczestnictwo w zajęciach (dopuszcza się najwyżej 2 nieobecności nieusprawiedliwione) oraz umieszczenie prezentacji na stronie internetowej przedmiotu (pod rygorem utraty 4 pkt.).
W przypadku, gdyby zajęcia były prowadzone zdalnie na ocenę składać się będzie: ocena raportu (prezentacji w Power Poincie) przedstawionej online 8 pkt., zgłoszenie oryginalnych przykładów zastosowań instrumentów finansowych ilustrujących ich wykorzystanie w różnych procesach gospodarczych nie więcej niż 12 pkt. (po 4 pkt za przykład), 16 punktów za cztery quizy będące testami wielokrotnego wyboru online i do 20 pkt. za pracę w grupach przy rozwiązywaniu zadanych casów z instrumentów.
Literatura
Podstawowa literatura:
J. Kudła, „Instrumenty finansowe i ich zastosowania”, Keytext, Warszawa 2009
Do zajęć będą dołączone dodatkowe materiały na stronie przedmiotu (w formie slajdów).
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: