Rachunkowość zarządcza 2400-M2FPRZ
Plan zajęć obejmuje następujące zagadnienia:
1) Istota rachunkowości zarządczej, zakres odpowiedzialności za dostarczanie informacji zarządczej,
2) Analiza poziomu kosztów,
3) Rachunek kosztów i jego struktura, systemy rachunku kosztów i wyników,
4) Wybrane metody zarządzania kosztami (benchmarking, outsourcing), rachunek cyklu życia produktu, rachunek redukcji kosztów (Kaizen),
5) Rachunek kosztów docelowych (Target Costing),
6) Rachunek kosztów działań (Activity Based Costing),
7) Analiza cen, sprzedaży i rentowności, współczynnik bezpieczeństwa, marża jako wielkość decyzyjna, ROI, zysk rezydualny, EVA (Economic Value Added),
8) Kontrola w zarządzaniu, architektura organizacji, ośrodki odpowiedzialności za przychody i koszty,
9) Strategiczna karta wyników, wdrażanie zintegrowanych systemów zarządzania, wspomaganie decyzji zarządczych.
Rodzaj przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza:
• Student zna podstawowe pojęcia z zakresu rachunkowości zarządczej, podstawowe metody i narzędzia stosowane w rachunkowości zarządczej, rozumie zakres i przedmiot rachunkowości, zarządczej, ma wiedzę z zakresu metod rachunku kosztów, wie jak koszty wpływają na efektywność zarządzania jednostkami gospodarczymi, rozumie proces podejmowania decyzji w oparciu o adekwatną informację zarządczą pochodzącą z systemu rachunkowości zarządczej.
Umiejętności:
• Student potrafi zbudować ramy systemu rachunkowości zarządczej dla instytucji prywatnej lub publicznej, potrafi wybrać odpowiednią metodę rachunku kosztów, potrafi podjąć podstawowe decyzje zarządcze na podstawie rachunku kosztów i analizy rentowności, student potrafi ustalić centra odpowiedzialności za przychody i koszty i zastosować odpowiednie mierniki finansowe, potrafi zastosować zrównoważoną kartę wyników.
Kompetencje społeczne – postawy:
• Student potrafi zakomunikować rolę adekwatnej informacji finansowej w organizacji, potrafi prawidłowo zakomunikować kryteria decyzyjne w zależności od przyjętej metody rachunku kosztów, potrafi w twórczy sposób podejść do procesu tworzenia systemu informacji finansowej w instytucji prywatnej i publicznej.
SW01, SW02, SW03, SW04, SW05, SU01, SU02, SU03, SU04, SU05, SU06, SU07, SK01, SK02, SK03
Kryteria oceniania
Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest zaliczenie sprawdzianu końcowego, jak również przedstawienie projektu końcowego oraz wykonywanie zadań w ramach pracy zespołowej w trakcie zajęć (np. rozwiązywanie studiów przypadku)
Literatura
• I. Sobańska, Rachunkowość zarządcza. Podejście operacyjne i strategiczne, Wyd. Beck, Warszawa 2010
• A. Piosik, Zasady rachunkowości zarządczej, Wyd. Naukowe PWN, Warszawa 2006
• M. Dobija, Rachunkowość zarządcza i controlling, Wyd. Naukowe PWN, Warszawa 2002
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: