Rynki finansowe 2400-M1FiRRF
1-2. Główne zagadnienia związane z funkcjonowaniem i analizą rynków finansowych. Metody matematyczne, statystyczne i obliczeniowe-rola w finansach inwestycyjnych. Przegląd głównych zagadnień instytucjonalnych, prawnych i rachunkowych związanych z funkcjonowaniem instytucji na rynkach finansowych.
3-7. Rynki giełdowe i pozagiełdowe. Analiza rynków finansowych głównych klas instrumentów finansowych: uczestnicy, mikrostruktura, główne źródła popytu i podaży, wpływ na dynamikę obrotów. Rynek akcji. Rynek obligacji. Rynek walutowy. Główne rynki towarowe. Rynki pochodne. Struktura kontraktów pochodnych w praktyce. Depozyty zabezpieczające. Lewarowanie i jego wpływ na dynamikę rynków finansowych.
8-9. Ceny aktywów finansowych i ich dynamika. Praktyczne aspekty wykorzystania podstawowych modeli finansów inwestycyjnych. Analiza stóp zwrotu z inwestycji rynkowych w tym w instrumenty pochodne. Analiza ryzyka inwestycyjnego i jego miary w praktyce.
10-12. Inwestorzy instytucjonalni na rynkach finansowych. Rodzaje funduszy inwestycyjnych. Fundusze regulowane i fundusze alternatywne. Fundusze typu sovereign. Podstawy prawne organizacji funduszy. Metody wynagradzania funduszy i ich menedżerów i ich wpływ na działalność i wyniki funduszu. Wpływ funduszy inwestycyjnych na funkcjonowanie współczesnych rynków finansowych. Aktywne i pasywne strategie inwestycyjne. Główne strategie, stopy zwrotu i ryzyko funduszy hedgingowych.
13-15. Rynki finansowe w latach 2007-2018: główne zjawiska oraz mechanizmy i struktury transakcyjne. Pochodne hipoteczne i kredytowe. Operacje i decyzje banków centralnych i ich wpływ na rynki finansowe. Mechanizmy interwencji głównych banków centralnych.
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po ukończeniu przedmiotu student:
- posiada wiedzę na temat mikrostruktury i uczestników rynków finansowych oraz podstawowych operacji inwestycyjnych na tych rynkach,
-posiada wiedzę na temat mechanizmów zjawisk kryzysowych na współczesnych rynkach finansowych,
-posiada wiedzę dotyczącą aktywnych strategii inwestycyjnych oraz działalności inwestorów instytucjonalnych na rynkach finansowych.
-zna mechanizmy interwencji kryzysowych banków centralnych i innych instytucji państwowych na współczesnych rynkach finansowych
-potrafi analizować stopy zwrotu i ryzyko strategii inwestycyjnych
-potrafi analizować powiązania pomiędzy operacjami różnych podmiotów na rynkach finansowych
-rozumie znaczenie posługiwania się danymi w analizie zjawisk zachodzących na rynkach finansowych
-rozumie znaczenie szczegółów obliczeniowych w analizie danych rynkowych i inwestycyjnych
KU05, KU06, KK01, KK03, KU04, KU03. KU02, KU01, KW03, KW02, KW01
Kryteria oceniania
Egzamin pisemny testowy
Literatura
Grabowski W., Materiały do wykładu "Rynki finansowe"
International Monetary Fund, Global Financial Stability Report (wybrane zeszyty, fragmenty i dane).
ECB, Euro area accounts (wybrane dane),
Federal Reserve, Financial Accounts of the United States (wybrane dane)
Grabowski W., 2015. Wealth and leverage in the euro area and the United States. Are the recent crisis developments in both areas different? w: Strategie gospodarcze i społeczne Unii Europejskiej. Konferencja WNE-NBP 2015.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: