Teoria urbanistyki 1900-6ATUR
Treści kształcenia w zakresie planowania przestrzennego:
1. System planowania przestrzennego w Polsce oraz jego podstawy prawne.
2. Planowanie przestrzenne na szczeblu krajowym i wojewódzkim: Koncepcja przestrzennego zagospodarowania kraju i plany zagospodarowania przestrzennego województw.
3. Planowanie przestrzenne na szczeblu lokalnym. Studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin. Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.
Treści kształcenia w zakresie planowania infrastruktury technicznej:
1. Gospodarka wodna, gospodarka energetyczna, gospodarka odpadami. Układy i potrzeby terenowych sieci i urządzeń wodociągowych, kanalizacyjnych, elektroenergetycznych, gazowniczych, ciepłowniczych i telekomunikacyjnych.
2. Systemy transportowe. Komunikacja drogowa, szynowa, wodna i lotnicza. Sieci drogowo-uliczne i ich potrzeby terenowe. Komunikacja zbiorowa i indywidualna. Problematyka transportu towarowego i osobowego. Obiekty inżynierskie. Ścieżki rowerowe.
Rodzaj przedmiotu
Efekty kształcenia
Efekty uczenia:
Student przyswaja wiedzę na temat wymagań estetycznych, technicznych i prawnych kształtowania zabudowy miejskiej wraz z infrastrukturą oraz na temat systemu planowania przestrzennego w Polsce.
Kryteria oceniania
Ocena z wykładów wystawiana jest na podstawie egzaminu pisemnego.
Literatura
1. Wejchert K. 1984, Elementy kompozycji urbanistycznej, Arkady, Warszawa.
2. Chmielewski J. M. 2005, Teoria urbanistyki w projektowaniu i planowaniu miast, Oficyna wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa.
3. Rykwert J. 2013, Pokusa miejsca. Przeszłość i przyszłość miast. Miedzynarodowe Centrum Kultury, Kraków
4. Ostrowski W. 1975, Urbanistyka współczesna, Arkady, Warszawa
5. Ostrowski W. 1996, Wprowadzenie do historii budowy miast, , Arkady, Warszawa
6. Böhm Aleksander (red.) 1996, Krajobraz miejski w warunkach demokracji i wolnego rynku, OOZK NIK, Warszawa.
7. Böhm A., Pawłowska K. (red.) 2001. Architektura krajobrazu a planowanie przestrzenne. Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki, Kraków.
8. Buczek G., Tetera-Jankowska M. (red), 2003, Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Przepisy-omówienia-komentarze, Urbanista, Warszawa.
Akty prawne
Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. 2003 nr 80 poz. 717)
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie wymaganego zakresu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz.U. 2003 nr 164 poz. 1587)
Ustawa z dnia 24 lipca 1998 r. o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa (Dz.U. 1998 nr 96 poz. 603)
Ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu (Dz.U. 2015 poz. 774)
Ustawa o ochronie przyrody (Dz.U. 2004 nr 92 poz. 880)
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: