Teledetekcja 1900-6ATD
Wykład ma za zadanie zapoznanie studenta z teorią dotyczącą teledetekcji i jej praktycznym wykorzystaniem w gospodarce przestrzennej.
Treści wykładu obejmują: Teledetekcja - definicję, historię rozwoju teledetekcji. Widma wykorzystywane w teledetekcji. Sposoby rejestracji danych teledetekcyjnych i ich wizualizację. Fotogrametryczne aspekty teledetekcji, rzut środkowy, relecje obrazu fotograficznego i terenu. Zasady wykonywania zdjęć lotniczych, zasady widzenia przestrzennego, model stereoskopowy, pomiary na zdjeciach lotniczych. Podstawy fizjologiczne i psychologiczne procesu interpretacji zdjęć lotniczych. Metodyka interpretacji zdjęć lotniczych i satelitarnych. Instrumenty stosowane w wizualnej interpretacji zdjęć lotniczych. Współczesne satelity teledetekcyjne, parametry obrazu satelitarnego. Podstawy teledetekcji satelitarnej - rodzaje satelitów, urządzenia obrazujące na satelitach środowiskowych. Możliwości analizy materiałów teledetekcyjnych z punktu widzenia wyróżnienia form tradycyjnego osadnictwa wiejskiego. Morfologia i struktura funkcjonalno przestrzenna miast na zdhjęciach lotniczych i obrazach satelitarnych. Zastosowanie zdjęć loticzych i oibrazów satelitarnych w badaniach środowiska geograficznego (litosfery, hydrosfery, pedosfery, zjawisk i obiektów antropogenicznych, roślinności).Wykorzystanie teledetekcji
do kształtownia i waloryzacji przestrzeni, do badania struktury funkcjonalnej miast w planowaniu przestrzennym. Możliwości zastosowania teledetekcji w badaniu klęsk żywiołowych i w zarządzaniu kryzysowym.
Zaliczenie na ocenę- pisemny test zaliczeniowy. Wykład obejmuje 15 godzin na których student powinien być obecny i aktywnie uczestniczyć. Po każdym wykładzie istnieje możliwość dyskusji i zadawania pytań dotyczących wykładu.
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Efekty kształcenia
Po ukończeniu przedmiotu student potrafi zdefiniować pojęcia: teledetekcja, stereoskopia, zdjęcie lotnicze, obraz satelitarny,odpowiedź spektralna, wyciąg spektralny, rozdzielczość przestrzenna, spektralna, czasowa, radiometryczna. Posiada również umiejętniść wyjaśnienia interakcji promieniowania elektromagnetycznego z atmosferą i powierzchnią terenu. Z zakresu fotograficznych aspektów teledetekcji rozpoznaje fotografię panchromatyczną, barwną, wielospektralną, kompozycję standardową, obrazy mikrofalowe, termalne. Student wyjaśnia sposób rejestracji danych teledetekcyjnych z różnych pułapów(naziemny, lotniczy, satelitarny). Z zakresu fotogrametrycznych aspektów teledetekcji potrafi wyjaśnić zasadę rzutu środkowego, rozpoznać związki obrazu fotograficznego z terenem. Analizuje związki zachodzące pomiędzy elementami środowiska przyrodniczego i społecznego na podstawie interpretacji obrazów lotniczych i satelitarnych.
Kryteria oceniania
Końcowe zaliczenie pisemne na ocenę
Literatura
Ciołkosz A., Miszalski J., Olędzki J. R., Interpretacja zdjęć lotniczych, PWN, Warszawa, 1999.
Ciołkosz A., Kęsik A., Teledetekcja satelitarna, PWN, Warszawa, 1989.
Ciołkosz A., Olędzki J. R., Trafas K., Ćwiczenia z teledetekcji środowiska, PWN, Warszawa, 1999.
Olędzki J. R., Polska na zdjęciach lotniczych i satelitarnych, PWN, Warszawa, 1988.
Sitek Z., Wprowadzenie do teledetekcji lotniczej i satelitarnej, AGH Uczelniane Wydawnictwo naukowo-Dydaktyczne, Kraków, 2000
J. Adamczyk, K. Będkowski : Metody cyfrowe w teledetekkcji, SGGW, Warszawa 2007
S. Mularz: Podstawy teledetekcji. Wprowadzenie do GIS Wydawnictwo Politechniki Krakowskiej 2004
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: