Projektowanie urbanistyczne I 1900-6APU1
Ćwiczenia dotyczą praktycznego wykorzystania treści zapisów ustaleń ogólnych i szczegółowych, wybranego do analizy, uchwalonego planu miejscowego, w projektowaniu urbanistycznym przestrzeni miejskiej. Studenci są stopniowo wprowadzani w zagadnienia związane z odczytaniem i zrozumieniem planistycznego języka lokalnego prawa przestrzennego oraz z przełożeniem go na język urbanistyczny. Zapoznają się z zasadami projektowania na podstawie wskaźników i parametrów urbanistycznych. Poznają: zasady planowania terenów zabudowy mieszkaniowej wielo i jednorodzinnej, zasady planowania wnętrz przestrzeni publicznych, wymagania dotyczące kształtowania układów zabudowy, infrastruktury technicznej i zieleni. Od zadań najprostszych kształcących umiejętność posługiwania się skalą modelu studenci zaczynają projektować coraz bardziej złożoną przestrzeń miejską (place miejskie, kompozycje wnętrz urbanistycznych i układy zabudowy mieszkalnej).
Rodzaj przedmiotu
Kryteria oceniania
Ocena z ćwiczeń jest średnią z ocen cząstkowych wystawianych za kolejne prace wykonane na zajęciach i w domu i zaprezentowane na zakończenie każdego bloku tematycznego.
Studenci pod kierunkiem prowadzącej wykonują analizy treści wybranego planu miejscowego a następnie, na podstawie otrzymanych wyników, projekty urbanistyczne wybranych jednostek funkcjonalno-przestrzennych.
Literatura
Wejchert K., 1984, Elementy kompozycji urbanistycznej, Arkady
Chmielewski J. M., 2005, Teoria urbanistyki w projektowaniu i planowaniu miast, Oficyna wydawnicza Politechniki Warszawskiej
Lynch Kevin, 1966, The Image of the City
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: