Podstawy planowania przestrzennego I 1900-6APLP1
Treści kształcenia w zakresie planowania przestrzennego:
1. Inwentaryzacja urbanistyczna. Metody badania stanu i zmian przestrzennego zagospodarowania. Kryteria oceny przestrzennego zagospodarowania.
2. Rysunek planistyczny. Zasady określania sposobu użytkowania terenu oraz jego zabudowy i zagospodarowania. Technika graficznego i tekstowego zapisu ustaleń planistycznych.
Treści kształcenia w zakresie planowania infrastruktury technicznej:
1. Funkcjonowanie systemów składowych infrastruktury. Identyfikowanie i ocena funkcjonowania podstawowych sieci i obiektów infrastruktury technicznej.
2. Problematyka infrastruktury technicznej w planach miejscowych.
Opis zajęć:
Studenci wykonują dla wybranego obszaru miasta inwentaryzację urbanistyczną, nanosząc na mapy geodezyjne wszystkie, niezbędne w planowaniu przestrzennym informacje, samodzielnie zebrane w terenie. Na ćwiczeniach omawiane są zasady prowadzenia inwentaryzacji i sposoby graficznej prezentacji oraz konsultowane są prace studentów w trakcie ich przygotowywania. Następnie studenci opracowują dla tego samego obszaru projekt planu miejscowego o charakterze "ochronnym", ucząc się sposobu stosowania oznaczeń planistycznych na rysunku planu, a także metod zapisu ustaleń planu miejscowego w postaci tekstu. W trakcie zajęć przedstawiane są przykłady opracowań planistycznych i konsultowane są przygotowywane przez studentów projekty.
Rodzaj przedmiotu
Literatura
Buczek G., Tetera-Jankowska M. (red), 2003, Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Przepisy-omówienia-komentarze, Urbanista, Warszawa
Jaroszyński K., Niewiadomski Z. (red.) 2006. Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne : komentarz. Wydawnictwo C.H. Beck, Warszawa
Jędrzejowski P., Wiland M. 2005. Procedury i zapisy planów miejscowych : seminarium szkoleniowe wiosna 2005. Oficyna Wydawnicza ZOIU, Wrocław
Kopietz-Unger J. 2000, Urbanistyka w systemie planowania przestrzennego, Wydaw. Politechn. Poznańskiej, Poznań
Korzeniewski Wł. 2002, (suplement 2004), Odległości w zabudowie i zagospodarowaniu terenu, COIB, Warszawa
Słońska D. Sobieska Z. 1988. Inwentaryzacja urbanistyczna. Instytut Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej, Warszawa
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: