Rysunek techniczny 1900-5-RTECH
Wstępna część wykładu poświęcona jest podstawowym zasadom higieny pracy przy komputerze, warunkom oświetlenia miejsca roboczego oraz wpływowi oświetlenia na poprawność percepcji mapy.
Pierwsza część wykładu poświęcona jest omówieniu państwowego zasobu geodezyjnego (bazy danych referencyjnych, tematycznych). Kolejne tematy to: Podstawy rysunku kartograficznego w odniesieniu do map drukowanych i ekranowych; Rysunek znaków kartograficznych poszczególnych elementów treści planów, map wielkoskalowych i przeglądowych (ogólnogeograficznych oraz tematycznych); Zmienne graficzne, teoria barwy i zastosowanie w kartografii oraz prezentacjach urbanistycznych; Zasady rozmieszczania napisów na mapach; Elementy treści miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego i ich graficzna prezentacja na mapach; Zasady rysunku perspektywicznego. Ćwiczenia poświęcone są praktycznym aspektom rysunku kartograficznego: czytaniu i interpretacji map topograficznych; kartometrii - pomiarom i obliczeniach na mapach przydatnym w planowaniu przestrzennym; regułom rysunku kartograficznego z użyciem narzędzia komputerowego.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Efekty kształcenia
Wiedza o podstawowych zasadach rysunku kartograficznego i graficznej prezentacji informacji przestrzennej.
Wiedza o podstawowych zasadach typografii w odniesieniu do kartografii i umiejętność rozmieszczania napisów na mapach.
Wiedza o zasadach stosowania zmiennych graficznych, właściwego doboru barw na mapach i prezentacjach urbanistycznych.
Wiedza o układach odniesienia, odwzorowaniach, zakresie treści i aktualności dostępnych na rynku map topograficznych, ortofotomap, baz danych oraz możliwości korzystania z państwowego zasobu kartograficznego.
Umiejętność projektowania systemu znaków i legend z wykorzystaniem zmiennych graficznych w celu graficznego grupowania znaków i
Umiejętności krytycznej oceny sposobów prezentacji informacji przestrzennej na mapach.
Umiejętność wyboru optymalnych rozwiązań graficznych w trakcie wizualizacji danych przestrzennych w celu uzyskania różnych poziomów czytania mapy.
Umiejętność wykonywania pomiarów i obliczeń na mapach przydatnych w planowaniu przestrzennym.
Umiejętność wykorzystania oprogramowania graficznego oraz programu typu GIS do redakcji poprawnych graficznie map tematycznych i ogólnogeograficznych.
Kryteria oceniania
Ocena łączna: zaliczenie wykładu na ocenę na podstawie pisemnego testu (typu otwartego) składającego się z kilku pytań,
zaliczenie ćwiczeń na ocenę na podstawie wykonanych przez studenta prac i pisemnego kolokwium z kartometrii (m.in. obliczania skali).
Praktyki zawodowe
Brak.
Literatura
Wprowadzenie do kartografii i topografii (pod red. J. Pasławskiego). Wydawn. Nowa Era, 2006.
System informacji topograficznej kraju (pod red. A. Makowskiego). Oficyna Wydawn Politechniki Warszawskiej, 2005.
Materiały informacyjne Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: