Oceny oddziaływania na środowisko 1900-5-OOS
Podstawy teoretyczne oceny następstw środowiskowych planowanych przedsięwzięć, planów, strategii, polityk. Przepisy prawne i główne procedury dotyczące procesu OOŚ w Polsce, w Europie (UE) i na świecie. Kategorie uciążliwości obiektów i przedsięwzięć. Rola administracji, inwestora, projektanta i społeczeństwa w procesie OOŚ. Wariantowanie rozwiązań lokalizacyjnych i technologicznych. Procedury kwalifikacyjne: listy, matryce, operaty specjalistyczne. Oceny strategiczne. Prognozy zmian ustaleń planów przestrzennego zagospodarowania. Inwestycje o zasięgu transgranicznym. Przygotowywanie i uzgadnianie Raportu OOS. Scoping i screening. Analiza stanu środowiska w strefie oddziaływania przedsięwzięcia. Krytyczny opis przedsięwzięcia. Ocena wypełniania zasad zrównoważonego rozwoju. Metodologia wyboru wariantów. Analiza wariantu zerowego i prośrodowiskowego. Wymagania dotyczące poszczególnych oddziaływań. Środki łagodzące. Monitoring. Raportowanie kwestii społecznych. Sporządzanie podsumowań, wniosków oraz streszczenia. Wykorzystanie Raportu w wydawaniu decyzji środowiskowej. Specyfika Raportów dla różnych grup przedsięwzięć. Podstawowe błędy procesu i raportów OOS. Perspektywy rozwoju systemu OOS.
Kierunek podstawowy MISMaP
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Absolwent zna i rozumie:
– znaczenie procedur i zasad wykonywania ocen środowiskowych jako narzędzia zarządzania środowiskiem i oceny antropopresji K_W05, K_W06, K_U02, K_U03,
– podstawowe metody i techniki ocen środowiskowych oraz metody inwentaryzacji i waloryzacji zasobów środowiska służące zarządzaniu, K_U03,
– podstawowe oddziaływania na środowisko związane z kilkoma wybranymi przedsięwzięciami inwestycyjnymi, K_W06, K_U03,
Absolwent potrafi:
- przygotować schemat konspektu raportu OOŚ oraz wskazać główne etapy uzyskiwania decyzji środowiskowej, K_U02, K_U03, K_U09
- zaplanować prace i przygotować raport oceny oddziaływaniu na środowisko dla niewielkiego przedsięwzięcia, K_U09
- pozyskać niezbędne dane środowiskowe do wykonania raportu OOŚ z zastosowaniem narzędzi geoinformatycznych, wykonać analizę przestrzenną i wizualizację wyników w formie prezentacji kartograficznej, K_U03, K_U09
Absolwent:
- rozumie odpowiedzialność za realizację podjętych zobowiązań w pracy zespołowej
- ma świadomość wagi etyki zawodowej w ocenach środowiskowych i odpowiedzialności za rzetelne przygotowanie raportu OOŚ, K_W06, K_K04
Nakład pracy studenta:
45h - obecność na zajęciach (wykład, ćwiczenia)
30-45h - praca własna (powtarzanie materiału, zapoznanie się z zalecaną literaturą, przygotowanie do zajęć i egzaminu)
75-90h ogółem (zależnie od systematyczności w pracy podczas semestru oraz cech indywidualnych studenta).
Kryteria oceniania
Podstawą zaliczenia wykładu (egzamin) jest sprawdzian pisemny w formie testu zawierającego pytania zamknięte i otwarte. Zaliczenie wykładu następuje bezpośrednio po jego zakończeniu.
Podstawą oceny ćwiczeń jest średnia arytmetyczna z prac cząstkowych, które student wykonuje na ćwiczeniach. Możliwa jest jedna nieusprawiedliwiona nieobecność na ćwiczeniach.
Ocena końcowa: średnia ważona ocen z egzaminu i ćwiczeń.
Praktyki zawodowe
Brak.
Literatura
Bohatkiewicz J. 2008. Podręcznik dobrych praktyk wykonywania opracowań środowiskowych dla dróg krajowych. Biuro Ekspertyz i Projektów Budownictwa Komunikacyjnego „EKKOM” Sp. z o.o., Kraków.
Directive 2014/52/EU of the European Parliament
and of the Council of 16 April 2014 amending Directive 2011/92/EU on the assessment of the effects of certain public
and private projects on the environment.
OJ L 124, 25/04/2014, p. 1–18.
Grudzińska I., Zarzecka J. 2011, Zmiany w postępowaniach administracyjnych w sprawach ocen oddziaływania na środowisko (stan prawny na dzień 18 marca 2011), Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Warszawa.
Directive 2011/92/EU on the assessment of the effects of certain public and private projects on the environment.
Gałaś S., 2014, Assessment of the Quality of the Environment in the V4 Countries, AGH University of Science and Technology Press, Krakow.
Jendrośka J., Bar M. (red.), Wspólnotowe prawo ochrony środowiska i jego implementacja w Polsce trzy lata po akcesji, Centrum Prawa Ekologicznego, Wrocław 2008, 318.
Problemy ocen środowiskowych, kwartalnik, EKO-KONSULT Gdańsk, Gdańsk (od 1998 r.).
Roge-Wiśniewska M. (red.), 2010, Environmental Management and Assessment,Uniwersytet Warszawski, Warszawa.
Roge-Wiśniewska M., 2009, Rozwój infrastruktury drogowej z zachowaniem walorów krajobrazu i zadrzewień przydrożnych. w: Worobiec K.A., Liżewska I. (red.) Aleje przydrożne. Historia, znaczenie, zagrożenie, ochrona. Stowarzyszenie SADYBA z Kadzidłowa, Wydawnictwo Borussia, Kadzidłowo–Olsztyn, 257–263.
Ustawa z dnia 3. października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Dz. U. z 2008 r., nr 199 poz. 1227 z późniejszymi zmianami.
Wilżak T. (red.) 2013, Zagadnienia proceduralne w ocenach oddziaływania na środowisko, Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Warszawa.
Wilżak T. (red.) 2014, Zagadnienia przyrodnicze w ocenach oddziaływania na środowisko, Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Warszawa.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: