Seminarium magisterskie I 1900-3-SM1-MT
Celem seminarium jest przekazanie wiedzy dotyczącej podstawowych metod naukowych, wybranych metod badawczych i podstaw teoretycznych przestrzennych studiów miejskich i turystycznych w toku przygotowywania pracy magisterskiej. Student zapoznaje się z konceptualizacją (formułowanie problemu badawczego i hipotez) i operacjonalizacją pracy, zbieraniem materiału empirycznego i opracowywaniem danych empirycznych.
Kierunek podstawowy MISMaP
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Efekty kształcenia
Po ukończeniu przedmiotu student:
WIEDZA: zna podstawy teoretyczne studiów miejskich oraz uwarunkowań rozwoju turystyki i obszarów recepcji turystycznej oraz ich zastosowania w praktyce.
UMIEJĘTNOŚCI: umie wyjaśnić genezę zjawisk i procesów, przedstawiać je na mapie oraz wskazać możliwości rozwiązania problemów kształtowania i użytkowania przestrzeni miejskiej oraz dotyczących waloryzacji turystycznej i form zagospodarowania turystycznego. .
POSTAWY: jest świadomy odpowiedzialności badacza podczas zbierania danych (kontakty z respondentami i przedstawicielami władz lokalnych) oraz przestrzegania rzetelności w prezentacji wyników badań.
Kryteria oceniania
Obecność na zajęciach (dopuszczalne trzy nieobecności nieusprawiedliwione). Ocena dokonywana jest na podstawie aktywności studenta podczas seminarium, postępów w realizacji pracy magisterskiej, jakości prezentacji oraz umiejętności uzasadnienia uzyskanych wyników. Uczestnik seminarium zobowiązany jest do przynajmniej jednej prezentacji w semestrze wybranego zagadnienia (na podstawie literatury) lub postępów w realizacji pracy magisterskiej.
Literatura
Babbie E. 2006, Badania społeczne w praktyce, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa.
de Botton A., 2010, Sztuka podróżowania, Czuły Barbarzyńca Press, Warszawa.
Dielemans J., 2011, Witajcie w raju. Reportaże o przemyśle turystycznym, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec.
Jałowiecki B., 2007, Globalny świat metropolii, WN Scholar.
Liszewski S. (red.) 2012, Geografia urbanistyczna , WN PWN, Warszawa
MacCannell D., 2002, Turysta. Nowa teoria klasy próżniaczej, Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA SA, Warszawa.
Zalecana literatura zależy od tematu pracy magisterskiej.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: