Metody pozyskiwania informacji teledetekcyjnej 1900-3-MPI-KT
Na wykładzie prezentowane są informacje dotyczące możliwości pozyskiwania teledetekcyjnych danych do obserwacji Ziemi. Omawiane są dane pozyskiwane z pułapu lotniczego oraz satelitarnego wraz z przedstawieniem metod ich rejestrowania.
Charakterystyka urządzeń i satelitów służących do pozyskiwania danych teledetekcyjnych oraz rejestrowanych przez nie materiałów przedstawiona w podziale na zastosowania do obserwacji powierzchni ziemi.
Przedstawiane są na nim takie zagadnienia jak: rodzaje orbit, klasyfikacje urządzeń ze względu na poziom, z którego zbierane są informacje, rodzaj wykorzystywanego promieniowania, typ sensora, sposób zbierania informacji i podstawowe pojęcia dotyczące teledetekcji satelitarnej
Teledetekcja powierzchni ziemi obejmuje metody obrazowania w zakresie widzialnym, podczerwieni i podczerwieni termalnej; misje satelitarne Landsat, SPOT, IRS; satelity wysokorozdzielcze; techniki wielospektralne i hiperspektralne; podstawy obrazowania w zakresie mikrofalowym, rodzaje systemów radarowych.
Planowane misje satelitarne, kierunki rozwoju teledetekcji satelitarnej oraz metod pozyskiwania informacji teledetekcyjnej.
Kierunek podstawowy MISMaP
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Efekty kształcenia
Student po ukończeniu kursu umie wymienić, rozróżnić i przedstawić metody pozyskiwania danych satelitarnych, dokonać wyboru odpowiednich danych teledetekcyjnych i produktów teledetekcyjnych do zastosowania w analizowanym zjawisku. Ocenić prawidłowość zastosowania danych teledetekcyjnych w poszczególnych obszarach. Zna ogólnodostępne bazy danych satelitarnych i umie z nich skorzystać.
Kryteria oceniania
Egzamin pisemny w postaci testu wyboru i pytań otwartych. Ocena z ćwiczeń składa się z oceny z projektu i aktywności na zajęciach.
Praktyki zawodowe
Brak.
Literatura
Ciołkosz A., Kęsik A. (1989), Teledetekcja satelitarna, Warszawa, PWN.
Sanecki Józef (2006), Teledetekcja. Pozyskiwanie danych, Warszawa, Wydawnictwa Naukowo-Techniczne.
Strony internetowe:
http://eospso.gsfc.nasa.gov/index.php
http://www.jaxa.jp/index_e.html
http://www.esa.int/esaEO/index.html
http://www.cnes.fr/web/455-cnes-en.php
http://www.space.gc.ca/asc/eng/default.asp
https://directory.eoportal.org/web/eoportal
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: