Oceny oddziaływania na środowisko 1900-1-OOŚ-F
Podstawy teoretyczne oceny następstw środowiskowych planowanych przedsięwzięć, planów, strategii, polityk. Przepisy prawne i główne procedury dotyczące procesu OOŚ w Polsce, w Europie (UE) i na świecie. Kategorie uciążliwości obiektów i przedsięwzięć. Rola administracji, inwestora, projektanta i społeczeństwa w procesie OOŚ. Wariantowanie rozwiązań lokalizacyjnych i technologicznych. Procedury kwantyfikacyjne: listy, matryce, operaty specjalistyczne. Oceny strategiczne. Prognozy zmian ustaleń planów przestrzennego zagospodarowania. Inwestycje o zasięgu transgranicznym. Przygotowywanie i uzgadnianie Raportu OOS. Scoping i screening. Analiza stanu środowiska w strefie oddziaływania przedsięwzięcia. Krytyczny opis przedsięwzięcia. Ocena wypełniania zasad zrównoważonego rozwoju. Metodologia wyboru wariantów. Analiza wariantu zerowego i prośrodowiskowego. Wymagania dotyczące poszczególnych oddziaływań. Środki łagodzące. Monitoring. Raportowanie kwestii społecznych. Sporządzanie podsumowań, wniosków oraz streszczenia. Załączniki mapowe i wydruki obliczeniowe. Strona edytorska. Proces udostępniania Raportu. Uwagi, korekty. Wykorzystanie Raportu w wydawaniu decyzji środowiskowej. Specyfika Raportów dla różnych grup przedsięwzięć. Inwestycje liniowe. Podstawowe błędy procesu i raportów OOS. Perspektywy rozwoju systemu OOS.
4 ECTS.
Liczba godzin:
– 45 godzin kontaktowych, w tym 15 godzin wykładów i 30 godzin ćwiczeń, część ćwiczeń może się odbyć w terenie.
– 30–45 godzin pracy samodzielnej studenta.
Łącznie: 75–90 godzin pracy studenta.
Kierunek podstawowy MISMaP
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Efekty kształcenia
Student zdobywa:
– wiedzę na temat procedur, podstawowych elementów i zasad wykonywania ocen środowiskowych,
– umiejętność rozumienia i prezentowania wybranych elementów raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko,
– potrafi przygotować schemat konspektu raportu i prognozy oraz wskazać etapy uzyskiwania decyzji środowiskowej.
Po wykładzie student zna przepisy prawne, główne procedury dotyczące procesu OOŚ w Polsce i na świecie oraz podstawowe elementy raportu OOS.
Po zakończeniu ćwiczeń student:
– zna podstawowe oddziaływania związane z kilkoma wybranymi przedsięwzięciami inwestycyjnymi,
– potrafi prezentować podstawowe elementy raportu OOS,
– posiada umiejętność konstruowania raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko,
– potrafi przeprowadzić analizę oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.
Kryteria oceniania
Wykład: test pisemny (100%).
Ćwiczenia:
1. Test pisemny (20%),
2. wartość merytoryczna, sposób wykonania i terminowość oddawania indywidualnych i grupowych opracowań kameralnych (80%),
3. kontrola obecności na zajęciach.
Ocena końcowa: średnia ważona ocen z wykładów i ćwiczeń.
Praktyki zawodowe
Brak.
Literatura
Bohatkiewicz J. 2008. Podręcznik dobrych praktyk wykonywania opracowań środowiskowych dla dróg krajowych. Biuro Ekspertyz i Projektów Budownictwa Komuniacyjnego „EKKOM” Sp. z o.o., Kraków.
Kurek R.T. (red.). 2007. Ochrona dziko żyjących zwierząt przy inwestycjach drogowych w Polsce. Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, Bystra.
Lenart W. (red.). 2000. Rola konsultacji i negocjacji społecznych w procedurze uzgadniania inwestycji, Ministerstwo Środowiska, EKO-KONSULT Gdańsk, Centrum Kształcenia Ustawicznego w Inżynierii Środowiska „IKKU” sp. z o.o. Warszawa, Gdańsk.
Lenart W. 2000. Zakres informacji przyrodniczej na potrzeby OOS. EKO-KONSULT Gdańsk, Gdańsk.
Postępowanie administracyjne w sprawach określonych Ustawą z dnia 3. października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Dz. U. z 2008 r., nr 199 poz. 1227 z późniejszymi zmianami, Zeszyty Metodyczne GDOŚ nr 1, 2009.
Problemy ocen środowiskowych, kwartalnik, EKO-KONSULT Gdańsk, Gdańsk (1998–2010).
Roge-Wiśniewska M. (ed.), 2010, Environmental Management and Assessment, University of Warsaw, Warsaw.
Tyszecki A. (red.) 2001, Nowe regulacje dotyczące ocen oddziaływania na środowisko, EKO-KONSULT Gdańsk, Gdańsk.
Ustawa z dnia 3. października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Dz. U. z 2008 r., nr 199 poz. 1227 z późniejszymi zmianami.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: