Petrologia I (dla kierunku geologia stosowana) 1300-OPT3C
Ćwiczenia prowadzone w laboratorium mikroskopowym umożliwiają praktyczne zastosowanie wiedzy uzyskanej na wykładzie. Student uczy się rozpoznawania podstawowych minerałów i skał w obrazie mikroskopowym, a także określania procesów zachodzących w tych skała i ich skutków.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student pojawiając się w terenie i badając formacje skalne potrafi:
– zanalizować proces prowadzący do powstania skały
– rozpoznać wszystkie typy skał,
– wyjaśnić ich ewolucję
KRK dla kierunku Geologia stosowana
K_W01 - dostrzega wielorakie związki między składowymi środowiska przyrodniczego
K_W02 - zna problemy i metody badawcze z dziedziny nauk przyrodniczych
K_W03 – zna proste i zaawansowane instrumentalne metody analityczne stosowane w badaniach skał, minerałów i substancji pochodzenia organicznego, chemizmu i dynamiki wód i innych elementów środowiska przyrodniczego
K_W12 - zna modele opisujące środowisko geologiczne
K_U01 – wykonuje i opisuje proste zadanie badawcze indywidualnie i zespołowo
K_U02 - dobiera właściwą metodologię do rozwiązania problemu badawczego lub projektowego
K_U06 - wykorzystuje modele środowiskowe do interpretacji zmian zachodzących w przyrodzie ożywionej i nieożywionej
K_K01 - skutecznie komunikuje się w mowie i na piśmie ze społeczeństwem i specjalistami z różnych dziedzin w zakresie geoinżynierii
K_K02 - docenia rolę edukacji praktycznej, ekologicznej i zdrowotnej
K_K12 - dba o rzetelność i wiarygodność swojej pracy
Kryteria oceniania
Nabywane przez studentów umiejętności są monitorowane na bieżąco podczas ćwiczeń, gdyż nauczanie przedmiotu realizowane jest poprzez ciągły kontakt studenta i nauczyciela. Prowadzący w ciągu zajęć wielokrotnie monitoruje umiejętności studenta poprzez zadawanie mu pytań, sprawdzanie i korygowanie błędów na bieżąco. Finalne sprawdzenie umiejętności nabytych na ćwiczeniach następuje podczas 2 sprawdzianów pisemnych, w czasie których student otrzymuje płytki cienkie, a jego zadaniem jest rozpoznanie faz, opisanie tekstury, nazwanie skały i opisanie innych ważnych spostrzeżeń. Przy ocenie końcowej brana pod uwagę jest również aktywność studenta podczas zajęć. Warunkiem wstępnym przystąpienia do ćwiczeń z Petrologii jest zaliczenie przez studenta sprawdzianu z optyki kryształów.
Praktyki zawodowe
brak
Literatura
MacKenzie W. S., Guilford C., 1996: Atlas of rock forming minerals in thin section. Longman. 10th edition.
MacKenzie W. S., Donaldson C. H., Guilford C., 1995: Atlas of igneous rocks and their textures. Longman Scientific & Technical. 6th edition.
Yardley B. W. D., MacKenzie W. S., Guilford C., 1990: Atlas of metamorphic rocks and their textures. Longman Scientific & Technical. 1st edition.
Adams A. E., MacKenzie W. S., Guilford C., 1987: Atlas of sedimentary rocks under the microscope. Longman Scientific & Technical. 2nd edition.
E. Dubińska, B. Bagiński, 1995: Minerały skałotwórcze w płytkach cienkich – vademecum, Wydział Geologii UW, 157pp.
M. Borkowska, K. Smulikowski, 1973: Minerały skałotwórcze. Wydawnictwa Geologiczne, 477pp.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: