Praktikum z podstaw geomechaniki 1300-OPGMP-GES
Wprowadzenie w problematykę zajęć. Pojęcia podstawowe.
Badania polowe. Systemy wskaźnikowej charakterystyki cech masywu skalnego (RQD, Q, GSI, JCR).
Przygotowanie próbek do badań, wyznaczanie fizycznych właściwości skał: gęstość objętościowa, porowatość, nasiąkliwość, mrozoodporność.
Badania ultradźwiękowe.
Wyznaczanie mechanicznych właściwość skał. Wytrzymałość na ściskanie w stanie powietrzno-suchym, nasycenia wodą i po mrożeniu.
Wytrzymałość na rozciąganie i zginanie.
Struktura geometryczna powierzchni kontaktu i jej wpływ na właściwości mechaniczne skał.
Kryteria zniszczenia: warunek wytrzymałościowy Coulomba-Mohra, kryterium Hoek’a-Browna i zgeneralizowane równanie Hoek’a-Diederichsa.
Wyznaczanie na podstawie kryterium Hoek’a-Browna parametrów masywu skalnego (mb, s i a), modułu deformacji masywu skalnego oraz parametrów Coulomba-Mohra (c i ).
Parametryczna analiza zmian rozkładu naprężeń w masywie skalnym podczas drążenia wyrobiska przy użyciu elementów brzegowych.
Określenie wpływu geometrii tunelu na rozkład naprężeń oraz wizualizacja rozkładu naprężeń wokół wyrobiska.
Każde z zajęć składa się ze zwięzłego wykładu wprowadzającego oraz praktycznych ćwiczeń w laboratorium bądź w pracowni komputerowej.
Rodzaj przedmiotu
Efekty kształcenia
Po ukończeniu przedmiotu student powinien umieć opracować wstępne założenia projektu graficznego, wybrać narzędzia niezbędne do jego realizacji (grafika rastrowa i/lub wektorowa), wykonać projekt graficzny przy użyciu narzędzi wektorowych, dokonać podstawowej obróbki zdjęć, importować i opracowywać dane graficzne z arkuszy kalkulacyjnych oraz oprogramowania geologicznego, przygotowywać projekty graficzne do wydruku.
K_W05 - ma wiedzę na temat modeli środowiska geologicznego i geograficznego, baz geoprzestrzennych danych geologicznych i środowiskowych, posiada znajomość specjalistycznego oprogramowania, w tym ArcGIS, wprowadzania, przetwarzania i sposobów wizualizacji danych w programach opartych na bazach danych geologicznych i środowiskowych
K_W08 - ma wiedzę w zakresie specjalistycznych programów komputerowych, zna zasady metodyczne modelowania geologicznego, ma wiedzę w zakresie planowania badań w celach modelowych, zna zasady schematyzacji warunków geologicznych dla potrzeb modelowych
K_W12 - zna podstawy metod pozwalających na prezentację wyników badań w ujęciu statystycznym. Zna metody referowania wyników badań oraz referowania stanu wiedzy odnoszącej się do tych badań na podstawie istniejącej literatury krajowej i obcej; zna i prawidłowo stosuje terminy w języku obcym (j. angielskim) w zakresie geologii, ze szczególnym uwzględnieniem terminologii związanej z wdrażaniem europejskich norm
K_U02 - korzysta z zasobów internetowych danych geologicznych, potrafi dokonać ich weryfikacji, wykorzystuje do obliczeń geologicznych proste oraz zaawansowane programy komputerowe (np. Visual MODFLOW, AutoCAD czy Arc GIS), interpretuje wyniki obliczeń w sposób opisowy lub graficzny
K_U08 - potrafi samodzielnie interpretować wyniki badań i mieć własne zdanie temat różnic w poglądach; potrafi sprawnie korzystać z różnorodnej literatury fachowej polskiej i zagranicznej i krytycznie oceniać jej zawartość; potrafi referować wyniki badań oraz stan wiedzy odnoszącej się do tych badań na podstawie istniejącej literatury polskiej i obcej za pomocą technik multimedialnych; umie napisać pracę badawczą w języku polskim
K_K01 - rozumie konieczność ciągłego podnoszenia swoich zawodowych kompetencji oraz znajdowania nowych technologii w celu rozwiązywania problemów badawczych poprzez zapoznawanie się z literaturą fachową i aktami prawnymi
K_K09 - jest przygotowany do podjęcia pracy zawodowej związanej z wybraną specjalnością
Kryteria oceniania
Projekty wykonywane w trakcie zajęć laboratoryjnych oraz komputerowych oraz końcowy egzamin w formie ustnej.
Dopuszczalna jest jedna nieobecność.
Praktyki zawodowe
brak
Literatura
- E. Hoek. 2007. Practical Rock Engineering:
- http://www.rocscience.com/education/hoeks_corner
- Kidybiński A. 1982. Podstawy Geotchniki Kopalnianej. Wyd. Śląsk
- Pinińska J. 1994-2006. Właściwości wytrzymałościowe i odkształceniowe skał; 1-10; Wydawnictwo Tinta; Warszawa.
- Dadlez R., Jaroszewski, W. 1994 - Tektonika, PWN, Warszawa
- T.Majcherczyk, A.Szaszenko, E.Sdwiżkowa. 2006. Podstawy Geomechaniki
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: