Ochrona wód powierzchniowych i podziemnych 1300-OOPPW-GES
Woda jest podstawowym elementem przyrody nieożywionej niezbędnym do rozwoju życia na Ziemi, zarówno w aspekcie ogólno przyrodniczym, ogólnoludzkim, jak również w odniesieniu do poszczególnych procesów geologicznych i biologicznych.
Współczesne pojmowanie „ochrony” przyrody w głównej mierze wiąże się z czynną, lub bierną ochroną przyrody ożywionej. Według autora – aby móc chronić przyrodę ożywioną, zwierzęta, roślinność, człowieka – należy równie dużą uwagę poświęcić ochronie przyrody nieożywionej, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony wody. Bez tej ochrony – rozwój życia biologicznego na Ziemi – będzie po prostu niemożliwy. Ochrona wód, krążących w przyrodzie na każdym etapie tego cyklu jest jednym z najistotniejszych elementów współcześnie pojmowanej ochrony środowiska.
Rodzaj przedmiotu
Efekty kształcenia
Student rozpoznaje i rozumie problemy związane z tematyką wykładu;
K_U06 - potrafi zwięźle scharakteryzować warunki geologiczne, geologiczno-złożowe, geologiczno-inżynierskie oraz hydrogeologiczne poszczególnych rejonów Polski i wybranych regionów świata, umie porównać obszary Polski pod względem zasobności w złoża surowców mineralnych i wody podziemne, potrafi wyjaśnić genezę złóż i wód mineralnych Polski w nawiązaniu do historii geologicznej rozwoju danego obszaru i jego budowy geologicznej;
K_U09 - zna i stosuje prawo geologiczne i górnicze, prawo wodne oraz akty prawne związane z działalnością geologiczną, wykazuje umiejętność projektowania prac w celu obliczania zasobów złóż kopalin użytecznych i wód podziemnych, zna podstawy prawidłowej gospodarki wodnej i jej aspekty ekonomiczne
Kryteria oceniania
egzamin pisemny
Praktyki zawodowe
brak
Literatura
Ochrona Środowiska - stan prawny na dzień 20 listopada 2007
Dobrzańska, B., Dobrzański, G., Kiełczewski, D. 2009. Ochrona środowiska przyrodniczego.
Chełmicki, W., 2001. Woda. Zasoby, degradacja, ochrona.
Macioszczyk, A., (red.), 2006. Podstawy hydrogeologii stosowanej.
Mihevc, A., (edt.), 2005. Water and life in a rocky landscape, kras.
Kowal, A., L., Świderska-Bróż, M., 2009. Oczyszczanie wody.
Kresic, N., Stevanovic, Z., (edt.), Groundwater hydrology of springs.
Pociask-Karteczka, J., 2012. Wody w parkach narodowych Polski.
Wirth, H., (edt.), 1979. Nature Reserves in Europe.
Wiśniewski, J., Gwiazdowicz, D., J., 2004. Ochrona przyrody.
Żarska, B., 2005. Ochrona krajobrazu.
Quevauviller, P., at all., 2009. Groundwater Monitoring.
Prawo wodne.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: