Metodologia stratygrafii 1300-OMSTW-GES
Problematyka wykładów obejmuje współczesne metody stratygrafii oraz ich genezę i związki z historycznymi koncepcjami rozwoju skorupy ziemskiej (uniformitarianizm, katastrofizm, plutonizm, neptunizm, etc.). Zadaniem wykładu jest przedstawienie podstaw teoretycznych i aplikacji następujących metod stratygraficznych: litostratygrafii, eustatostratygrafii, magnetostratygrafii, stratygrafii sekwencji, stratygrafii chemicznej, allostratygrafii; biostratygrafii.
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po ukończeniu przedmiotu student potrafi wyjaśnić zasadnicze różnice pomiędzy koncepcjami neptunizmu, plutonizmu, uniformitarianizmu, katastrofizmu, itd. Student zna podstawy teoretyczne i aplikacje następujących metod stratygraficznych: litostratygrafii, eustatostratygrafii, magnetostratygrafii, stratygrafii sekwencji, stratygrafii chemicznej, allostratygrafii; biostratygrafii.
K_W01 Wie jak zbudowana jest planeta Ziemia oraz zna najważniejsze struktury tektoniczne i generalne zasady rządzące tektoniką płyt litosferycznych oraz procesami tektonicznymi w obrębie różnych struktur, w tym również na obszarze Polski. Zna główne struktury tektoniczne, strukturę i ewolucję kontynentów i oceanów oraz terminologię dotyczącą opisu basenów sedymentacyjnych współczesnych i kopalnych. Zna współczesne metody odtwarzania procesów tektonicznych i neotektonicznych.
K_W02 zna współczesne metody stratygrafii oraz ich genezę i związki z historycznymi koncepcjami rozwoju skorupy ziemskiej, rozumie zasady aplikacji różnych metod stratygraficznych
K_W12 zna metodykę prac laboratoryjnych i dokumentacyjnych w badaniach skał osadowych. Ma wiedzę o procesach diagenetycznych zachodzących w niezlityfikowanym i częściowo zlityfikowanym materiale osadowym
K_U07 potrafi wyjaśnić zasadnicze różnice pomiędzy koncepcjami rozwoju skorupy ziemskiej, wybrać odpowiednią metodę do rozwiązania dowolnego zadania stratygraficznego oraz zna podstawy zasadniczych metod stosowanych do korelacji profili geologicznych,
K_K04 zdobywa wiedzę i umiejętności przydatne do ewentualnego podjęcia studiów III stopnia
Kryteria oceniania
Egzamin pisemny (aby przystąpić do egzaminu musi być pozytywna ocena z ćwiczeń).
Praktyki zawodowe
brak
Literatura
ALEKSANDROWICZ, S.W. i in. 1975. Zasady polskiej klasyfikacji, terminologii i nomenklatury stratygraficznej. Instrukcje i Metody Badań Geologicznych, 33; Warszawa.
KUTEK, J. 1972. Poziomy biostratygraficzne - zarys problematyki. Postępy Nauk Geologicznych, 4; Warszawa.
RAUP, D., STANLEY, S. 1984. Podstawy paleontologii. Wydawnictwo Naukowe PWN; Warszawa.
RACKI G. i NARKIEWICZ M. [red.] 2006. Polskie zasady stratygrafii. Państwowy Instytut Geologiczny
PORĘBSKI S.J. 1996. Podstawy stratygrafii sekwencji w sukcesjach klastycznych. Przegląd Geol., 1996, nr 10 s. 995-1006.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: