Geologia i geomorfologia 1300-215GEOM
Pozycja Ziemi w układzie słonecznym, jej budowa wewnętrzna i metody rozpoznawania struktury globu. Podstawowe rodzaje minerałów i skał. Różnice w budowie kontynentów i oceanów; mechanizm procesów orogenicznych. Zarys geologicznej historii skorupy ziemskiej. Metody określania wieku skał. Procesy egzo- i endogeniczne. Powstawanie skał osadowych. Zarys budowy geologicznej Polski, związek krajobrazu i budowy geologicznej. Wpływ lądolodu na morfologię powierzchni lądów. Geomorfologiczna charakterystyka regionów Polski.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2025Z: | W cyklu 2024Z: |
Efekty kształcenia
Studenci rozumieją podstawowe procesy formujące najbardziej zewnętrzną część skorupy Ziemi. Potrafią rozróżnić formy morfologiczne, znają podstawowe typy skał i minerałów. Potrafią wyjaśnić morfotwórczą rolę lądolodu. Umieją wyjaśnić rozkład trzęsień Ziemi i wulkanizmu na powierzchni Ziemi. Znają podstawowe rysy historii Ziemi i zasady czytania map geologicznych. Potrafią nazwać i rozpoznać podstawowe środowiska sedymentacji.
Kryteria oceniania
Egzamin pisemny
Literatura
van ANDEL, T.H. 1997. Nowe spojrzenie na starą planetę. Wydawnictwo Naukowe PWN; Warszawa
STANLEY, S.M. 2002.- Historia Ziemi. Wydawnictwo Naukowe PWN; Warszawa.
OLLIER, C. 1987. Tektonika a formy krajobrazu. Wydawnictwa Geologiczne; Warszawa
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: