Geologia i geomorfologia 1300-215GEOM
Pozycja Ziemi w układzie słonecznym, jej budowa wewnętrzna i metody rozpoznawania struktury globu. Podstawowe rodzaje minerałów i skał. Różnice w budowie kontynentów i oceanów; mechanizm procesów orogenicznych. Zarys geologicznej historii skorupy ziemskiej. Metody określania wieku skał. Procesy egzo- i endogeniczne. Powstawanie skał osadowych. Zarys budowy geologicznej Polski, związek krajobrazu i budowy geologicznej. Wpływ lądolodu na morfologię powierzchni lądów. Geomorfologiczna charakterystyka regionów Polski.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Studenci rozumieją podstawowe procesy formujące najbardziej zewnętrzną część skorupy Ziemi. Potrafią rozróżnić formy morfologiczne, znają podstawowe typy skał i minerałów. Potrafią wyjaśnić morfotwórczą rolę lądolodu. Umieją wyjaśnić rozkład trzęsień Ziemi i wulkanizmu na powierzchni Ziemi. Znają podstawowe rysy historii Ziemi i zasady czytania map geologicznych. Potrafią nazwać i rozpoznać podstawowe środowiska sedymentacji.
Kryteria oceniania
Egzamin pisemny
Literatura
van ANDEL, T.H. 1997. Nowe spojrzenie na starą planetę. Wydawnictwo Naukowe PWN; Warszawa
STANLEY, S.M. 2002.- Historia Ziemi. Wydawnictwo Naukowe PWN; Warszawa.
OLLIER, C. 1987. Tektonika a formy krajobrazu. Wydawnictwa Geologiczne; Warszawa
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: