Chemia organiczna IB 1200-1CHOR1B3
Właściwości chemiczne i fizyczne związków organicznych należących do głównych grup, dla których jako kryterium podziału zastosowano grupy funkcyjne. Węglowodory (alifatyczne, cykliczne, nasycone i nienasycone, aromatyczne i heterocykliczne), halogenopochodne, alkohole i fenole, aminy, aldehydy i ketony, kwasy karboksylowe i ich pochodne. Dla każdej grupy związków omawiane są: nomenklatura, budowa, podstawowe reakcje chemiczne (mechanizmy reakcji), metody otrzymywania i zastosowanie.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po zakończeniu nauki w ramach tego przedmiotu student powinien posiadać wiedzę z zakresu podstaw chemii organicznej.
Kryteria oceniania
Wykład
Na zakończenie wykładu obowiązuje egzamin w formie pisemnej. Warunkiem dopuszczenia do egzaminu będzie zaliczenie proseminariów.
Proseminaria
Proseminaria będą zaliczane na podstawie obecności (dwukrotna nieusprawiedliwiona nieobecność na zajęciach powoduje niezaliczenie), oraz dziesięciu kolokwiów cząstkowych.
Łącznie do uzyskania z kolokwiów będzie 100 punktów, skala ocen na podstawie sumy punktów z kolokwiów: ≥ 50 p. = 3,0; ≥ 60 p. = 3,5; ≥ 70 p. = 4,0; ≥ 80 p. = 4,5; ≥ 90 p. = 5,0.
Studenci z zarejestrowanym w Dziekanacie zwolnieniem lekarskim będą mogli napisać w dodatkowym terminie (pod koniec semestru) jedno kolokwium, którego nie pisali z powodu choroby. Termin ten należy ustalić indywidualnie z nauczycielem prowadzącym daną grupę ćwiczeniową.
Osoby, które z kolokwiów cząstkowych uzyskają łącznie minimum 80 punktów (ocena 4,5 lub 5,0) będą zwolnione z egzaminu (z taką samą oceną, jak z proseminariów).
Osoby, które nie uzyskają wymaganej ilości 50 punktów lub zechcą poprawić ocenę, będą mogły zdawać kolokwium poprawkowe z całości materiału. Wynik kolokwium poprawkowego nie zwalnia z egzaminu.
Osoby, które nie zaliczą egzaminu, nie będą mogły rozpocząć pracowni z chemii organicznej w semestrze IV.
Praktyki zawodowe
nie dotyczy
Literatura
Literatura podstawowa:
John McMurry, Chemia Organiczna tom 1-5, PWN, Warszawa 2017 (i poprzednie wydania)
Literatura uzupełniająca:
Jonathan Clayden, Nick Greeves, Stuart Warren i Peter Wothers, Chemia organiczna, tom 1-4, WNT, Warszawa 2009
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: