Chemia kwantowa A - laboratorium 1200-1CHKWAL3
Rozwiązywanie przy pomocy programu wXmaxima zadań dotyczących właściwości rozwiązań równania Schrödingera dla cząstki w jednowymiarowym pudle potencjału, oscylatora harmonicznego, rotatora sztywnego, atomu wodoru, a także metody wariacyjnej. Polecenia programu wXmaxima wykorzystywane są do wykonywania potrzebnych przekształceń symbolicznych i obliczeń oraz sporządzania wykresów.
Nauka korzystania z pakietu programów do obliczeń metodami chemii kwantowej (Gaussian) przy użyciu nakładki graficznej WebMO do przygotowania danych wejściowych i wizualizacji wyników obliczeń.
Wykonywanie na poziomie metody Hartree-Focka obliczeń dla atomów wieloelektronowych oraz cząsteczek dwuatomowych i wieloatomowych o zadanej geometrii. Zadania dotyczą zastosowania metody Hartree-Focka dla układów zamknięto- i otwartopowłokowych, związku wyników obliczeń z opisem struktury elektronowej atomów i cząsteczek w języku chemii kwantowej, działania metody pola samouzgodnionego (SCF), wpływu wyboru bazy funkcyjnej na wyniki obliczeń, klasyfikacji orbitali molekularnych i kryteriów tworzenia efektywnych kombinacji orbitali atomowych oraz badania właściwości atomów i cząsteczek.
Optymalizacja geometrii i obliczenia częstości drgań cząsteczek przy pomocy pakietu programów Gaussian z nakładką WebMO (na poziomie metody Hartree-Focka i metod teorii funkcjonału gęstości DFT). Określanie charakteru punktu stacjonarnego na hiperpowierzchni energii potencjalnej, znajdowanie geometrii odpowiadających minimom energii i stanom przejściowym dla prostych cząsteczek wieloatomowych. Znajdowanie geometrii stanu przejściowego i minimów dla prostej reakcji typu SN2 .
Kierunek podstawowy MISMaP
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Efekty kształcenia
Student:
-generuje rozwiązania równania Schrödingera dla cząstki w pudle, oscylatora harmonicznego, rotatora sztywnego i atomu wodoru i analizuje je na podstawie wykonanych wykresów, obliczeń i przekształceń
-używa programu wXmaxima do sporządzania wykresów oraz wykonywania obliczeń i przekształceń symbolicznych;
-stosuje proste modele do przybliżonego opisu struktury elektronowej i właściwości cząsteczek
-wykonuje obliczenia struktury elektronowej atomów i cząsteczek, ich właściwości oraz optymalizację geometrii cząsteczek korzystając z pakietu programów do obliczeń kwantowomechanicznych na poziomie metody Hartree-Focka i DFT
Kryteria oceniania
Zaliczenie na ocenę na podstawie liczby punktów uzyskanych z testów, sprawdzających na bieżąco opanowanie materiału, oraz dwóch kolokwiów, składjących się z części teoretycznej i zadań komputerowych, odbywających się w czasie zajęć w połowie i pod koniec semestru. Zaliczenie uzyskuje się po zdobyciu 50% punktów możliwych do zdobycia na testach i za kolokwia. Szczegółowe zasady podano na stronie przedmiotu. W przypadku niezaliczenia poprawa kolokwiów jest możliwa w sesji poprawkowej.
Dopuszcza się 4 usprawiedliwione nieobecności pod warunkiem uzupełnienia opuszczonych testów i kolokwiów.
Praktyki zawodowe
nie ma
Literatura
1.Włodzimierz Kołos, Joanna Sadlej, "Atom i cząsteczka", WNT, Warszawa 2007
2. Włodzimierz Kołos, "Elementy chemii kwantowej sposobem niematematycznym wyłożone", PWN Warszawa 1984
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: