Specjalistyczne laboratorium fizyczne II fizyki cząstek elementarnych 1101-4FJ25
Poznanie elementów pracy eksperymentalnej - produkcja tarcz, próżnia akceleratorowa, separator izotopów, konstrukcja detektorów. Komputerowe metody wspomagania eksperymentu. Zaawansowane metody analizy danych. Zapoznanie się z nowoczesnymi urządzeniami pomiarowymi. Wykonanie 1 lub 2 ćwiczeń w zależności od ich trudności. Ćwiczenia pozwalają zapoznać się z współczesnymi metodami pomiarowymi, metodami zbierania i opracowania danych stosowanymi w fizyce jądrowej i cząstek elementarnych. Dodatkowo szkolenie z ochrony radiologicznej związane z pracą z promieniowaniem jonizującym.
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
umiejętność wykorzystania złożonych eksperymentów fizycznych z uwzględnieniem różnych metod pomiarowych; obsługi złożonych układów pomiarowych z wykorzystaniem narządzi elektronicznych i informatycznych; precyzyjnego przeprowadzania pomiarów i analizy danych; prezentacji oraz interpretacji wyników pomiarów. Zapoznanie się z wybranymi metodami detekcji promieniowania jonizującego. Przygotowanie do samodzielnej pracy w dziedzinie fizyki jądrowej. Znajomość przepisów dotyczących pracy z promieniowaniem jonizującym.
Kryteria oceniania
każde z wykonanych zadań zakończone musi być opisem. Opis oceniany jest przez opiekuna zadania i koordynatora przedmiotu
Literatura
Literaturę podają opiekunowie, w zależności od zadania.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: