Wstęp do biofizyki 1100-4BW23
Celem wykładu, będącego w zamierzeniu wprowadzeniem do przedmiotu, jest zapoznanie słuchaczy ze współczesną biofizyka molekularną, rozumianą jako jedna z dziedzin fizyki. Wykład składa się z dwóch części, stałego rdzenia przedstawiającego teoretyczne i doświadczalne podstawy biofizyki molekularnej i corocznie modyfikowanej części, przedstawiającej wybrane problemy badawcze biofizyki molekularnej, wzięte z literatury naukowej ostatnich 10-15 lat.
Program:
1. Zarys historii powstania biofizyki jako odrębnej dyscypliny nauki, jej związki z biologią, chemią i fizyką, zakres tematyczny tej dyscypliny i wynikający stąd podział na węższe dziedziny.
2. Przegląd podstawowych pojęć chemii ogólnej i organicznej.
3. Teoretyczne podstawy biofizyki molekularnej (mechanika kwantowa, termodynamika i fizyka statystyczna, elektrodynamika, hydrodynamika).
4. Przegląd podstawowych molekularnych składników komórek organizmów żywych (białka, kwasy nukleinowe, sacharydy, lipidy, jony metali, woda).
5. Doświadczalne metody biofizyki molekularnej (spektroskopia UV-Vis, spektroskopia NMR, spektroskopia CD, spektroskopia IR, mikroskopia elektronowa, mikroskopia fluorescencyjna, metody rentgenografii kryształów, ultrawirowanie, wiskozymetria, mikrokalorymetria, metody relaksacyjne, nanotechnologie w biofizyce).
6. Metody komputerowe w biofizyce molekularnej (molekularna mechanika kwantowa, dynamika molekularna, dynamika stochastyczna, metody Monte Carlo, elektrostatyka molekularna, hydrodynamika molekularna, grafika molekularna).
7. Wybrane problemy badawcze współczesnej biofizyki molekularnej (oparte na literaturze naukowej z ostatnich 15 lat, kilka z poniższej listy, w zależności od możliwości czasowych):
a) hydratacja i oddziaływania hydrofobowe
b) zwijanie białek
c) fizyka enzymów
d) mechanizmy rozpoznawania się molekuł
e) dynamika strukturalna chromatyny
f) transport przez błony
g) rola równowag protonacyjnych w procesach biologicznych
h) przesyłanie sygnałów w komórkach
i) molekularne motory
j) mechanizmy regulacji genów
k) molekularne mechanizmy działania zmysłów
l) molekularne podstawy ewolucji biologicznej
m) symulacje energii swobodnej Gibbsa w biofizyce molekularnej
n) udoskonalanie metod przeszukiwania konformacyjnej przestrzeni fazowej białek
Uwagi końcowe: obecność na wykładach jest w zasadzie nie do zastąpienia przez lekturę wymienionych poniżej pozycji literaturowych, ponieważ materiał przedstawiany na tym wykładzie jest stale modyfikowany i uzupełniany pod względem dydaktycznym i pod względem osiągnięcia wewnętrznej spójności i "samowystarczalności". Część wykładu dotycząca teoretycznych i metodologicznych podstaw biofizyki molekularnej obejmuje około 70% czasu i jest względnie stała, natomiast dość znacznie zmienia się część związana z przedstawieniem tematyki prac biofizycznych z ostatnich lat. Jednak zdarza się, że wprowadzenie nowego materiału w drugiej części wymusza wprowadzenie pewnych uzupełnień czy zmian do części pierwszej. Do zrozumienia materiału przedstawianego na wykładzie powinno wystarczyć zaliczenie wykładów ze Wstępu do Fizyki (Fizyka I-V), Mechaniki Kwantowej I i Elektrodynamiki. Egzamin pisemny polega na udzieleniu krótkich odpowiedzi na 10 pytań/zadań związanych z materiałem przedstawionym na wykładzie w danym roku akademickim.
Strona internetowa: http://www.biogeo.uw.edu.pl/wbf/
Opis sporządził Jan Antosiewicz, styczeń 2010.
Literatura
1. L. Stryer, Biochemia, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, 1997.
2. L. Piela, Idee Chemii Kwantowej, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa, 2003.
3. P. W. Atkins, Physical Chemistry, Oxford University Press, Oxford, 1998.
4. H. A. Callen, Thermodynamics, John Wiley and Sons, Inc., New York 1960 (1st ed.) 1985 (2nd ed.).
5. Ch. R. Cantor, P.R. Schimmel, Biophysical Chemistry, W. H. Freeman and Co., New York, Part I-III, 1980.
6. A. Cooper, Biophysical Chemistry, The Royal Society of Chemistry, Cambridge, UK, 2001.
7. R. Cotterill, Biophysics, An Introduction, John Wiley and Sons, Ltd., West Sussex, England, 2003.
8. I. N. Serdyuk, N. R. Zaccai, J. Zaccai, Methods in Molecular Biophysics, Cambridge Univ. Press, Cambridge, 2007.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: