Elektrodynamika R 1100-3Ind05
Klasyczna elektrodynamika dała początek polowemu opisowi oddziaływań i jej sformułowanie rozpoczęło proces teoretycznej unifikacji oddziaływań. Jej poznanie jest konieczne do zrozumienia współczesnej kwantowej teorii oddziaływań fundamentalnych. Metody rachunkowe elektrodynamiki są uniwersalne i znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach fizyki.
Program:
1. Podstawowe prawa elektrodynamiki klasycznej: równania Maxwella w próżni, potencjały elektromagnetyczne, symetrie i prawa zachowania, niezmienniczość względem transformacji Lorentza.
2. Kowariantne sformułowanie elektrodynamiki: czteroprzestrzeń i czterotensory, elementy klasycznej teorii pola, lagranżjan, zasada Hamiltona, równania ruchu, twierdzenie Noether, ruch ładunku w polu elektromagnetycznym, efekt Aharonowa-Bohma.
3. Równania Maxwella w materii: pola makroskopowe, równania materiałowe, warunki ciągłości na granicy ośrodków.
4. Elektrostatyka: podstawowe równania, zagadnienie Dirichleta i Neumana, metoda funkcji Grena, rozwinięcie multipolowe, energia, siła i moment siły dla pola elektrostatycznego, dielektryki.
5. Magnetostatyka i prądy stacjonarne: podstawowe równania, analogia do elektrostatyki, potencjały, prądy stałe, energia, siła i moment siły dla pola magnetostatycznego.
6. Niestacjonarne pole elektromagnetyczne: fale elektromagnetyczne w próżni i w ośrodkach, funkcje Greena, potencjały opóźnione, promieniowanie ładunków, rozpraszanie Thomsona, relacje dyspersyjne, rozwinięcie multipolowe dla pól niestacjonarnych, elementy teorii dyfrakcji, przejście do optyki geometrycznej.
Wymagania niezbędne do zaliczenia ćwiczeń: obecność na ćwiczeniach i uzyskanie co najmniej 50% punktów z kolokwiów. Zdanie egzaminu pisemnego (do którego są dopuszczeni wszyscy studenci) też zalicza ćwiczenia. Do egzaminu ustnego (obowiązkowego dla wszystkich) można przystąpić jedynie po zaliczeniu ćwiczeń.
Opis sporządził Jan Kalinowski, listopad 2009.
Literatura
Podręczniki
1. J. D. Jackson, Elektrodynamika klasyczna
2. D. J. Griffiths, Podstawy elektrodynamiki
3. M. Suffczyński, Elektrodynamika
4. L. Landau, E. Lifszyc, Teoria pola
5. L. Landau, E. Lifszyc, Elektrodynamika ośrodków ciagłych
Zbiory zadań:
1. W. Batygin, I. Toptygin, Zbiór zadań z elektrodynamiki
2. L. Grieczko i in., Zadania z fizyki teoretycznej
3. M. Zahn, Pole elektromagnetyczne
4. zadania w wyżej podanych podręcznikach.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: