Histologia 1100-2BF06
Celem wykładu jest zapoznanie studentów w ogólną histologią człowieka. Ćwiczenia obejmują przegląd, analizę oraz identyfikację preparatów tkanek ludzkich.
W skład programu wchodzą zagadnienia dotyczące:
1. mikroskopii oraz technik histologicznych
2. ogólnych cech morfologicznych i funkcjonalnych tkanek, z wyróżnieniem:
-- tkanki nabłonkowej
-- tkanki tłuszczowej
-- tkanki łącznej
-- tkanki chrzęstnej i kostnej
-- tkanki mięśniowej
-- tkanki nerwowej
-- krwi
3. budowy poszczególnych narządów
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Efektem uczenia się jest praktyczna i teoretyczna wiedza nabyta przez studenta, z zakresu histologii (w odniesieniu do tkanek ludzkich). Student wie jak dokładnie zbudowane są poszczególne tkanki i organy oraz jaką funkcję pełnią w organizmie. Potrafi rozpoznać tkanki i organy na podstawie preparatów mikroskopowych. Posiada ponadto podstawową wiedzę o zmianach histopatologicznych. Po ukończeniu wykładu student czyta ze zrozumieniem teksty popularnonaukowe z dziedziny histologii.
Kryteria oceniania
Student ma prawo do 1 nieobecności na ćwiczeniach. Na każdych ćwiczeniach student sporządza protokół z zajęć, który oceniany jest przez prowadzącego. Aby zostać dopuszczonym do egzaminu, student nie może mieć więcej niż 1 nieobecność na ćwiczeniach ORAZ musi zdobyć min. 60% punktów średnio z wszystkich protokołów. Egzamin ma formę pisemną (test otwarty).
Praktyki zawodowe
Brak.
Literatura
1. Sawicki W. Malejczyk J. Histologia. Wydawnictwo Lekarskie PZWL.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: